Tanatofobia - lęk przed śmiercią. Opis, przyczyny, leczenie

tanatofobia fot. Adobe Stock
Tanatofobia to lęk przed śmiercią. Dotyczy bardzo wielu ludzi w różnym wieku. Przyczynami mogą być np. choroba, obawa o los bliskich czy religijne spojrzenie na życie po śmierci. Leczenie polega na terapii psychologicznej oraz farmakologicznej.
/ 24.06.2021 10:42
tanatofobia fot. Adobe Stock

Spis treści:

  1. Czym jest tanatofobia?
  2. Przyczyny tanatofobii
  3. Leczenie tanatofobii

Czym jest tanatofobia?

Tanatofobia to chorobliwy lęk przed śmiercią, który może pojawić się u każdego.

Tanatofobia to ciągłe rozmyślanie o śmierci, unikanie miejsc, z którymi wiąże się koniec życia (pochówek, cmentarz, dom pogrzebowy, trumna), niemówienie o tym, skrywanie własnych emocji. Osoba cierpiąca na tanatofobię może uważać każde pogorszenie zdrowia za objaw nadchodzącej śmierci.

Myśli o śmierci mogą przeszkadzać w codziennym życiu, powodować następujące objawy somatyczne:

Przyczyny tanatofobii

Wielu ludzi boi się śmierci, inni zastanawiają się, co się z nimi stanie po zakończeniu życia. Jakie mogą być przyczyny tanatofobii?

  • Spojrzenie religijne: ludzie wierzący, wbrew pozorom, mogą w większym stopniu cierpieć na lęk przed śmiercią. Według religii życie wieczne wiąże się z życiem doczesnym. Jeżeli przestrzegamy dekalogu, zostaniemy zbawieni, jeżeli będziemy żyć w grzechu – potępieni na wieczność. W chwili śmierci nasze uczynki zostaną ocenione, co może prowadzić za życia do silnego niepokoju oraz panicznego strachu.
  • Krok w nieznane: nikt z żyjących nie wie, co tak naprawdę czeka nas po tej drugiej stronie. Osoby, które za życia lubią sprawować nad wszystkim kontrolę, u których każda decyzja jest przemyślana, zaplanowana i świadoma, mają trudniej. Śmierć to wielka niewiadoma. Każdy może wyobrażać ją sobie na inny sposób. Nie można się na nią przygotować i jej przewidzieć. Dla osób chcących wiedzieć, co ich czeka, śmierć jest pytaniem bez odpowiedzi. Nieznanym miejscem, do którego wszyscy zmierzamy.
  • Choroba i ból: tanatofobia może być spowodowana nie samą śmiercią, ale czasem, który jest przed nią. Z wyniszczającą chorobą i cierpieniem, które wiążą się z odejściem.
  • Rodzina: tanatofobia może być obawą o los najbliższych po naszym odejściu. Najczęściej ten typ lęku dotyczy osób mających małe dzieci lub kogoś, kim powinni się opiekować.

Leczenie tanatofobii

Wiele osób nie obnosi się ze swoimi emocjami dotyczącymi śmierci. Najczęściej to najbliżsi zauważają problem, że dana osoba w specyficzny sposób reaguje na przedmioty i słowa związane ze śmiercią. Wówczas niezbędna jest wizyta u specjalisty - psychologa lub psychiatry.

Metody leczenia tanatofobii to np.:

Forma i przebieg leczenia zależą od pacjenta i nasilenia fobii. Niemniej nikt nigdy nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie: „Co na nas czeka po śmierci?”.

Jednym ze sposobów, aby w pełni zaakceptować to, co nadejdzie, jest cieszenie się chwilą obecną, czerpanie z niej tego, co najcenniejsze, przeżycia każdego dnia jak najlepiej z wysoko uniesioną głową i nie żałowania niczego, co się zostawiło za sobą. Bo choć nie wiemy, jak umrzemy, to możemy wybrać, jak będziemy żyć.

Treść artykułu pierwotnie opublikowana 03.02.2012.

Więcej o fobiach:
Najdziwniejsze fobie – tabela
Fobia społeczna – przyczyny, objawy, leczenie, leki, terapia, test
Jak leczyć fobię?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA