6 oznak uzależnienia od technologii. Te zachowania mogą wydawać się normalne, ale wskazują na problem

6 oznak uzależnienia od technologii. Te zachowania mogą wydawać się normalne, ale wskazują na problem fot. Adobe Stock, Drobot Dean
Uzależnienie od technologii polega na nadmiernym korzystaniu z urządzeń elektronicznych, takich jak smartfony, komputery czy tablety. Okazuje się, że ten problem dotyczy osób w każdym wieku. Po czym poznać osobę, która zmaga się z uzależnieniem od technologii? Jak można sobie z tym poradzić?
/ 08.07.2024 14:57
6 oznak uzależnienia od technologii. Te zachowania mogą wydawać się normalne, ale wskazują na problem fot. Adobe Stock, Drobot Dean
Po czym poznać, że zbyt dużo czasu spędzamy przed komputerem lub telefonem?
 
Spis treści:
  1. Po czym poznać uzależnienie od technologii?
  2. Jak poradzić sobie z uzależnieniem od technologii?
 

Po czym poznać uzależnienie od technologii?

Trudno wyobrazić sobie naszą rzeczywistość bez telefonów czy komputerów. Korzystanie z nich pozwala nam poszerzyć swoją wiedzę, usprawnić pracę czy nawiązać nowe znajomości.
 
Problem pojawia się, gdy czas spędzany przed ekranem staje się ważniejszy od innych aktywności. Co wskazuje na uzależnienie cyfrowe?

Brak kontroli nad czasem spędzanym przed ekranem

Logując się do mediów społecznościowych łatwo można stracić poczucie czasu. W internecie jest przecież tyle ciekawych zdjęć, filmów czy artykułów. Problem pojawia się, gdy nie potrafimy kontrolować, ile czasu spędzamy przed ekranem. 

Eskapizm

Wiele osób uzależnionych cyfrowo traktuje technologię jako narzędzie do uniknięcia myślenia o problemach. Uciekanie np. w wielogodzinne maratony filmowe może też sygnalizować depresję.  

Niepokój

Czasem z jakiegoś powodu nie możemy korzystać z urządzeń elektronicznych. Jeśli jest to dla kogoś sytuacja, która wzbudza niepokój i drażliwość, można się zastanowić nad swoim przywiązaniem do tych przedmiotów.

Izolacja społeczna

Jeśli ktoś jest uzależniony od technologii, może zamykać się w tym świecie i nawet przebywając wśród ludzi, będzie się izolować od innych.

Zmiana priorytetów

Jeśli z powodu korzystania z internetu lub urządzeń elektronicznych ktoś naraża swój związek, pracę, hobby, to ewidentnie jest coś nie tak. 

Kłamstwo

Typowe dla osoby uzależnionej jest kłamanie, aby ukryć swój problem używania w nadmiarze urządzeń elektronicznych. 
 

Jak poradzić sobie z uzależnieniem od technologii?

Jeśli zauważyłaś, że któryś z objawów cię dotyczy, warto nad tym popracować. Pomocne może być wypracowanie sobie takich nawyków jak niekorzystanie z urządzeń podczas posiłków, godzinę przed snem, podczas spotkań z innymi ludźmi, a także wypracowanie innych rozwiązań radzenia sobie z emocjami.
 
Istnieją również aplikacje mierzące czas spędzany na korzystaniu z urządzenia (np. Stay Free na telefonach komórkowych) bądź ustawienie powiadomień o czasie korzystania z Instagrama (np. po 30 minutach). Jeśli jednak czujesz, że sama nie dajesz rady, poproś o pomoc terapeutę. 
 

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA