Możesz zyskać nawet dodatkowe dni urlopu za darmo. Wystarczy, że zrobisz jedną honorową rzecz

Możesz zyskać nawet dodatkowe dni urlopu za darmo. Wystarczy, że zrobisz jedną honorową rzecz fot. Adobe Stock, Magdalena
Dawca krwi, czyli osoba, która oddaje krew lub jej składniki w celach innych niż diagnostyczne, ma prawo do pewnych przywilejów. Przepisy prawa przewidują dodatkowe dni wolne od pracy za oddanie krwi. Jak często można oddawać krew? Czy zawsze przysługują dwa dni wolnego? Czy pracodawca może odmówić wolnego?
/ 04.07.2024 11:59
Możesz zyskać nawet dodatkowe dni urlopu za darmo. Wystarczy, że zrobisz jedną honorową rzecz fot. Adobe Stock, Magdalena
Osoby oddające krew mogą liczyć na dwa dni wolnego i pełne wynagrodzenie za ten czas.
 
Spis treści
  1. Co przysługuje dawcy krwi? 
  2. Ile dni wolnego po oddaniu krwi?
  3. Jak często można oddawać krew?
 

Co przysługuje dawcy krwi?

Oddawanie krwi jest szlachetnym celem. Krew może uratować życie, a nie da się jej zastąpić niczym innym. Aby zachęcić potencjonalnych krwiodawców, przewidziano następujące przywileje:
Posiłek regeneracyjny
Zwrot kosztów przejazdu do jednostki krwiodawstwa
Zwolnienie od pracy oraz zwolnienie od wykonywania czynności służbowych
Zwrot utraconego zarobku za dni wolnej
 
Zapewnienie posiłku i zwrot kosztów dojazdu należą do zadań jednostki, w której pobierana jest krew. Z kolei obowiązek zwolnienia pracownika z pracy na czas oddawania krwi oraz koszty związane z jego wynagrodzeniem ponosi pracodawca. 
 
Na wolne za oddanie krwi mogą liczyć jedynie osoby zatrudnione na umowie o pracę. W przypadku innych rodzajów umów nie ma takiego przywileju. Ponadto dzień wolny i wypłata utraconego zysku przysługują tylko wtedy, gdy pracownik udaje się do stacji krwiodawstwa w dniu pełnienia obowiązków służbowych
 
Pracownik musi też odpowiednio wcześniej zgłosić swoją nieobecność w pracy, a pracodawca jest zobowiązany zwolnić pracownika na czas oznaczony przez stację krwiodawstwa w celu oddania krwi. 

Ile dni wolnego po oddaniu krwi?

Po pobraniu krwi można liczyć na dwa dni wolnego (jeden na pobranie krwi, drugi na regeneracje, wyłącznie dzień po pobraniu krwi). 
 
Jak wyjaśnia infor.pl, jeśli krew zostanie oddana w piątek, a w sobotę pracownik ma dzień wolny z tytułu 5-dniowego rozkładu czasu pracy, nie otrzyma z automatu wolnego w poniedziałek. 

Jak często można oddawać krew?

Mężczyźni mogą oddawać krew nie częściej niż 6 razy w roku, a kobiety nie częściej niż 4 razy w ciągu roku. Między kolejnymi pobraniami powinna być przynajmniej 2-miesięczna przerwa. Za każdym razem oddaje się 450 ml krwi
 
Podstawowym warunkiem jest stan zdrowia krwiodawcy oraz pewność, że dawstwo krwi nie spowoduje zagrożenia dla jego życia i zdrowia. Krew może oddać osoba w wieku 18-65 roku życia (młodsze osoby wymagają zgody rodzica lub opiekuna prawnego, natomiast osoby starsze zgody lekarza). 
 

 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA