Co wpływa na wyniki badań krwi fot. Fotolia

Co wpływa na wyniki badań krwi - 9 czynników fałszujących wyniki [LISTA]

Sprawdź, które czynniki mogą zafałszować wyniki twoich badań!
Marta Wilczkowska / 23.10.2019 10:43
Co wpływa na wyniki badań krwi fot. Fotolia

Czy wiesz, że wpływ na prawidłowy (bądź nie) wyników badań krwi może mieć nawet to, z czym miałaś do czynienia poprzedniego dnia? Poznaj kilka czynników, które mieć wpływ na zafałszowanie niektórych parametrów krwi:

Co wpływa na wyniki badań krwi?

1. Poranna przekąska

Wszyscy wiedzą, że jeśli na pobranie krwi należy przyjść na czczo, to nie należy jeść śniadania, ale czy cukierek lub niewielka przekąska również nie wchodzą w grę? Jeśli badanie wymaga bycia na czczo, najlepiej wstrzymać się od spożywania wszelkiego rodzaju pokarmów: zarówno dużych posiłków jak i "niewinnych" przekąsek. W przeciwnym razie uzyskane wyniki krwi mogą nie odzwierciedlać rzeczywistego stężenia wielu parametrów, np. glukozy.

2. Alkohol

Przygotowując się do badań krwi najlepiej wstrzymać się od spożywania alkoholu na 2-3 dni przed planowanym pobraniem. Alkohol może mieć wpływ na zafałszowanie stężenia we krwi takich paramentrów jak np.:

 • glukoza,
 • bilirubina,
 • amoniak,
 • kwas moczowy,
 • lipidy i cholesterol,
 • magnez prolaktyna.

3. Tłusta kolacja

Ostatni posiłek w dniu poprzedzającym pobranie krwi powinien być lekkostrawny. W przeciwnym razie może wpłynąć na zafałszowanie wyników lipidogramu, czyli badaniu stężenia poszczególnych frakcji lipidowych: cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL i HDL i triglicerydów.

4. Kawa

Poranna kawa (nawet bez cukru!) może wpłynąć np. na fałszywie obniżony poziom magnezu i glukozy we krwi. Aby tego uniknąć, przed porannym pobraniem krwi lepiej zastąpić poranną kawę np. szklanką wody mineralnej. Pamiętaj też, aby bezwzględnie wstrzymać się od picia kawy, jeśli na planowane badania powinnaś stawić się na czczo!

Morfologia krwi: jak odczytać wyniki badań? 

5. Pora dnia

Stężenie niektórych parametrów krwi może różnić się w zależności od pory dnia. Na przykład stężenie potasu jest niższe po południu niż rano, a poziom kortyzolu spada w ciągu dnia i wzrasta w nocy. Podczas wypisywania skierowania na badania lekarz poinformuje cię, o której porze dnia je wykonać. Jeśli tak się nie stanie, koniecznie o to zapytaj.

6. Duże dawki witaminy C

Przyjmowanie witaminy C w dużych ilościach może wpłynąć na np. wyniki prób wątrobowych, stężenie glukozy czy bilirubiny we krwi. Na wyniki badań krwi mogą również mieć wpływ duże dawki wapnia czy witaminy D3, które wpływają na zmianę stężenia magnezu we krwi.

7. Niektóre leki

To tylko niektóre przykłady. Pamiętaj, aby przed badaniem poinformować lekarza o przyjmowanych lekach.

 • Czas krzepnięcia krwi wydłuża się po zażyciu np. aspiryny (i innych salicylanów), obniżają też poziom glukozy we krwi i wpływają na stężenie hormonów tarczycy.
 • Leki przeciwbólowe wpływają na stężenie amoniaku i glukozy we krwi oraz wyniki prób wątrobowych.
 • Z kolei leki moczopędne obniżają poziom potasu i glukozy we krwi.
 • Nie bez znaczenia są też antybiotyki: wpływają na wynik prób wątrobowych oraz lipidogramu.
 • Leki na przeziębienie mogą wpłynąć na stężenie kwasu moczowego, a te przeciwzapalne na wynik prób wątrobowych.

8. Doustne środki antykoncepcyjne

Jeśli przyjmujesz doustną antykoncepcję, warto poinformować o tym lekarza zanim zrobić badania krwi. Tego rodzaju środki antykoncepcyjne mogą mieć wpływ na wartość stężenia prolaktyny, hormonu odpowiedzialnego za regulację cyklu miesiączkowego, laktację i utrzymanie ciąży. Wpływają też na stężenie magnezu i jodu we krwi.

9. Palenie tytoniu

U nałogowych palaczy obserwuje się podwyższony poziom leukocytów (białych krwinek), mają też podwyższone lipoprotein oraz inną aktywność niektórych enzymów. Wypalenie papierosa na godzinę przed planowanym pobraniem powoduje podwyższenie poziomu adrenaliny, kortyzolu, aldosteronu oraz wolnych kwasów tłuszczowych. Dlatego wszyscy palacze powinni poinformować o tym fakcie osobę pobierającą krew.

Warto przeczytać również:

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!