kawa przed badaniem krwi fot. Adobe Stock

Kawa przed badaniem krwi i inne czynniki, które mogą mieć wpływ na wynik [LISTA]

Wypicie kawy przed badaniem krwi, zjedzenie śniadania lub wypicie alkoholu, a także niektóre leki mogą zafałszować wyniki. Jest więcej czynników, których lepiej unikać przed oddaniem krwi do badania.
Marta Wilczkowska / 20.04.2021 10:43
kawa przed badaniem krwi fot. Adobe Stock

Krew jest niezwykle wrażliwym wskaźnikiem tego, co dzieje się w naszym organizmie. Stanowi podstawową próbkę do badań w diagnostyce chorób, niedoborów i innych problemów zdrowotnych. Dlatego przed pobraniem krwi często konieczna jest wstrzemięźliwość od pokarmów, aby wynik był jak najbardziej miarodajny. Oto kilka czynników, które mogą spowodować zafałszowanie niektórych parametrów krwi.

Kawa przed badaniem krwi

Poranna kawa (nawet bez cukru) może wpłynąć na fałszywie obniżony poziom magnezu i glukozy we krwi. Aby tego uniknąć, przed porannym pobraniem krwi lepiej zastąpić kawę szklanką wody mineralnej. Pamiętaj też, aby bezwzględnie wstrzymać się od picia kawy, jeśli na planowane badania należy przyjść na czczo.

Alkohol a badanie krwi

Przygotowując się do badań krwi, najlepiej wstrzymać się od spożywania alkoholu na 2-3 dni przed planowanym pobraniem. Alkohol może mieć wpływ na zafałszowanie stężenia we krwi takich parametrów jak np.:

 • glukoza,
 • bilirubina,
 • amoniak,
 • kwas moczowy,
 • lipidy i cholesterol,
 • magnez,
 • prolaktyna.

Przeczytaj też: Morfologia: interpretacja wyników

Poranna przekąska przed badaniem krwi

Jeśli na pobranie krwi należy przyjść na czczo, to nie wolno jeść śniadania, ale czy cukierek lub niewielka przekąska również są zakazane? Jeśli badanie wymaga bycia na czczo, najlepiej wstrzymać się od spożywania wszelkiego rodzaju pokarmów: zarówno dużych posiłków jak i niewielkich przekąsek. W przeciwnym razie uzyskane wyniki krwi mogą nie odzwierciedlać prawidłowego stężenia wielu parametrów, np. glukozy.

Przeczytaj też: Badanie krwi na czczo - kiedy?

Tłusta kolacja a badanie krwi

Ostatni posiłek w dniu poprzedzającym pobranie krwi powinien być lekkostrawny. W przeciwnym razie może wpłynąć na zafałszowanie wyników lipidogramu, czyli badaniu stężenia poszczególnych frakcji lipidowych: cholesterolu całkowitego, cholesterolu LDL, HDL i trójglicerydów.

Przeczytaj też: Cholesterol - normy wiekowe

Pora dnia a badanie krwi

Stężenie niektórych parametrów krwi może różnić się w zależności od pory dnia. Na przykład stężenie potasu jest niższe po południu niż rano, a poziom kortyzolu spada w ciągu dnia i wzrasta w nocy. Podczas wypisywania skierowania na badania lekarz poinformuje, o której porze dnia je wykonać. Jeśli tak się nie stanie, warto o to dopytać.

Duże dawki witaminy C a badanie krwi

Przyjmowanie witaminy C w dużych ilościach może wpłynąć na wyniki badania krwi, np. wyniki prób wątrobowych, stężenie glukozy czy bilirubiny we krwi. Na wyniki badań krwi mogą również mieć wpływ duże dawki wapnia czy witaminy D3, które zmieniają niekiedy stężenie magnezu we krwi.

Przyjmowanie leków przed badaniem krwi

Przed badaniem krwi powinniśmy poinformować lekarza o przyjmowanych lekach. Niektóre z nich mogą wpłynąć na wynik testów.

 • Czas krzepnięcia krwi wydłuża się po zażyciu niektórych leków, np. aspiryny (i innych salicylanów). Obniżają one też poziom glukozy we krwi i wpływają na stężenie hormonów tarczycy.
 • Leki przeciwbólowe wpływają na stężenie amoniaku i glukozy we krwi oraz wyniki prób wątrobowych.
 • Leki moczopędne obniżają poziom potasu i glukozy we krwi.
 • Nie bez znaczenia są też antybiotyki: wpływają na wynik prób wątrobowych oraz lipidogramu.
 • Leki na przeziębienie mogą wpłynąć na stężenie kwasu moczowego, a leki przeciwzapalne na wynik prób wątrobowych.

Przeczytaj też: Czym nie popijać leków?

Doustne środki antykoncepcyjne a badanie krwi

Jeśli przyjmujesz doustną antykoncepcję, warto poinformować o tym lekarza zanim zrobisz badania krwi. Środki antykoncepcyjne mogą mieć wpływ na wartość stężenia prolaktyny, hormonu odpowiedzialnego za regulację cyklu miesiączkowego, laktację i utrzymanie ciąży. Wpływają też na stężenie magnezu i jodu we krwi.

Przeczytaj też: Prolaktyna - normy, cena badania

Palenie tytoniu a badanie krwi

U nałogowych palaczy obserwuje się podwyższony poziom leukocytów (białych krwinek) oraz lipoprotein, a także zmienioną aktywność niektórych enzymów. Wypalenie papierosa na godzinę przed planowanym pobraniem powoduje podwyższenie poziomu adrenaliny, kortyzolu, aldosteronu oraz wolnych kwasów tłuszczowych. Dlatego palacze powinni poinformować o tym fakcie osobę interpretującą wyniki badań.

Treść artykułu została pierwotnie opublikowana 17.09.2015.

Czytaj także:
Badanie na pasożyty z krwi - co wykrywa i jak interpretować wyniki
Badania krwi na NFZ - lista darmowych badań w ramach POZ
Morfologia z rozmazem - cel badania, normy i wyniki z opisem
Morfologia krwi a nowotwór. Jak wysokie OB powinno zaniepokoić? [WYWIAD]
Grupy krwi - rodzaje, dziedziczenie i przetaczanie krwi
Badanie INR ocenia krzepliwość krwi (wskazania, normy, wyniki)

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!