Alergia kocha wiosnę i lato, ale nie zapomina też o jesieni. Niestety jesień to także sezon przeziębień, łatwo więc pomylić objawy obu chorób. Na jakie alergeny jesteśmy narażeni jesienią i jak odróżnić objawy alergii od przeziębienia? Przeczytaj!
fot. Fotolia
Dlaczego jesienią też jesteśmy narażeni na alergię?
W pierwszych tygodniach roku szkolnego utrzymuje się jeszcze w powietrzu wysokie stężenie niektórych zarodników grzybów, wywołujących reakcje alergiczne. We wrześniu, październiku, a nawet w listopadzie żniwo zbierają alergie na różnego rodzaju pleśnie, w tym zarodniki grzybów z gatunku Cladosporium i Alternaria alternata. Chociaż pojawiają się w powietrzu wczesną wiosną, szczytowe stężenia osiągają właśnie późnym latem i jesienią, nawet 100-1000-krotnie przekraczające stężenie ziaren pyłków roślin.
Jak odróżnić alergię na pleśnie od przeziębienia?
Jedną z podstawowych kwestii, na które warto zwrócić uwagę to czas występowania objawów. Jeżeli pojawiają się one sezonowo, zwykle o tej samej porze roku i po jakimś czasie przestają dokuczać, zapewne mamy do czynienia z alergią sezonową. Charakterystyczne dla alergii na grzyby oleśniowe objawy to:
- kichanie,
- katar,
-
zapalenie spojówek,
- symptomy astmy.
Uczuleniu na zarodniki pleśni bardzo rzadko towarzyszy gorączka.
Jak walczyć z objawami alergii na pleśnie?
Wiadomo, że alergenów najlepiej unikać. Ale czy jest to możliwe, gdy unoszą się w powietrzu i nie są widoczne gołym okiem? Dlatego, aby złagodzić objawy alergicznego nieżytu nosa, warto sięgnąć po leki antyhistaminowe.
O wpływie jesiennej pogody na alergię na pleśnie czytaj też na naszym forum medycznym.
Na podstawie materiałów prasowych Allegra
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!