Alergia kontaktowa, czyli choroby skóry związane z miejscem pracy

Zmiany alergiczne pojawiają się w miejscach, które mają styczność z czynnikiem alergizującym
Alergiczne kontaktowe zapalenie skóry jest jedną z najczęściej rozpoznawanych chorób zawodowych. Stanowi to na tyle poważny problem wśród patologii zawodowych, że wzmiankę o alergiach znajdziemy nawet w kodeksie pracy.
/ 02.07.2011 03:11
Zmiany alergiczne pojawiają się w miejscach, które mają styczność z czynnikiem alergizującym

Alergeny kontaktowe

Najczęściej spotykane alergeny, powodujące zmiany kontaktowe to wyroby gumowe, nikiel, kosmetyki, substancje zapachowe czy obecne w wyrobach skórzanych dwuchromiany. W przypadku zawodowego narażenia, substancje, które najczęściej wywołują alergie to metale (w tym nikiel, związki chromu), aldehydy, przeciwutleniacze i żywice fenolowe.

Lokalizacja zmian skórnych

Zmiany występujące w alergicznym kontaktowym zapaleniu skóry lokalizują się najczęściej na powierzchni grzbietowej rąk, przedramionach, stopach i innych miejscach, które mają styczność z czynnikiem alergizującym. Po długotrwałym działaniu czynnika alergicznego mogą pojawiać się ogniska liszajcowacenia. Za zmiany tego typu odpowiedzialna jest reakcja typu I4 odpowiedzi immunologicznej, tzn. reakcja opóźniona - komórkowa, w którą zaangażowane są m.in. limfocyty Th, Tc i makrofagi.

Z czym można pomylić kontaktowe zapalenie skóry?

Zawodowego alergicznego zapalenia skóry nie należy mylić z wypryskiem kontaktowym, którego przyczyna nie jest związana z miejscem pracy oraz wypryskami i zmianami skórnymi powstałymi na skutek odczynu fotoalergicznego.

Skuteczne rozpoznanie alergicznego zapalenia skóry jest związane z odkryciem w miejscu pracy alergenu kontaktowego, który będzie odpowiadał za powstanie wyprysku. Zalecenia sekcji alergologicznej Polskiego Towarzystwa Dermatologicznego i standardy Polskiego Towarzystwa Alergologicznego mówią dokładnie o procedurze związanej z rozpoznaniem wyprysku kontaktowego. W tym celu należy także przeprowadzić testy naskórkowe, których wynik dodatni wraz z obecnością objawów i wykryciem czynnika uczulającego w pracy może dopiero sugerować chorobę na tle zawodowym.

Polecamy: Co uczula przez dotyk?

Pokrzywka skórna

Kolejną zmianą, która może się pojawić po kontakcie z czynnikiem alergizującym, jest pokrzywka skórna nieimmunologiczna. Powstaje ona na skutek natychmiastowej reakcji immunoglobuliny E zależnej. Jej wykrycie związane jest z przeprowadzeniem otwartych testów skórnych oraz testów wyłączenia lub prowokacji.

Różnicowanie pokrzywki związane jest z wykluczeniem zmian zaistniałych w opryszczkowym zapaleniu skóry, zapaleniu naczyń, liszaju rumieniowatym, obecności innego zakażenia  i chorób tkanki łącznej. Często zmiany takie są podobne do tych, występujących po ekspozycji na promieniowanie słoneczne, niską temperaturę czy po niektórych lekach.

Alergia w kodeksie prawnym

Wzmiankę o alergiach zawodowych znajdziemy również w kodeksie pracy. Tryb i sposób rozpoznawania, orzekania i stwierdzanie chorób zawodowych oraz podmiotów właściwych w sprawie rozpoznawania chorób zawodowych określa obecnie obowiązujące Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 30 czerwca 2009 r. w sprawie chorób zawodowych (DzU 2009, Nr 105, poz. 869), wydane na podstawie art. 237 §1 pkt 3-6 i § 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. 1998, Nr 21, poz. 94 z póź.)

Przeczytaj: Jak rozpoznać pokrzywkę?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA