Czym jest wyprysk?
Wyprysk jest zmianą, która u różnych chorych różni się pod względem długości trwania i objawów. Może on przypominać atopowe zapalenie skóry (AZS), choć ma inne występowanie i przebieg kliniczny. Charakterystyczne dla wyprysku są grudki wysiękowe, które tworzą bardziej rozległe ogniska rumienia. Towarzyszy temu różnie nasilony świąd.
Wyróżniamy kilka odmian wyprysku, m.in.: wyprysk pieniążkowaty, podudzi, powietrznopochodny i zawodowy. Ten ostatni może powstawać w mechanizmie alergicznym i niealergicznym. Patomechanizm wyprysku wiązany był z czwartym typem reakcji komórkowej, która mimo iż występuje w innych zmianach, jak osutki polekowe, to jednak w wyprysku może się utrzymywać latami.
Jak objawia się wyprysk zawodowy?
Wyprysk zawodowy jest zapaleniem kontaktowym skóry. Specyficzne objawy obejmują pojawienie się na skórze przedramion i rąk charakterystycznych grudek, które zlewają się ze sobą, tworząc ogniska rumieniowe, często ulegające zakażeniu. Silny charakter substancji drażniącej może powodować, że zmiany pojawiają się także na skórze twarzy i innych części ciała, nie mających pierwotnie kontaktu z czynnikiem.
Przyczyny zapalenia
Substancje, które powodują tego rodzaju zmiany są zazwyczaj spotykane w dużej ilości lub stężeniu w miejscu pracy i mają w różnym stopniu nasilony charakter alergizujący. Najczęściej przyczynami wyprysku kontaktowego są chrom, nikiel, i kobalt. Oprócz metali również składniki gumy (antyutleniacze, przyspieszacze wulkanizacji) mogą spowodować powstanie wyprysku. Najsilniejszy charakter alergizujący kontaktowo mają epoksydy i tzw. związki paragrupy.
Przeczytaj też: Co wiemy o wirusowych zapaleniach skóry?
Jak rozpoznać wyprysk zawodowy?
Ważne w rozpoznaniu jest stwierdzenie, kiedy pojawiły się zmiany skórne i po jakim czasie od rozpoczęcia pracy to nastąpiło. Kolejnym elementem rozpoznania jest stwierdzenie cofania się zmian po zaprzestaniu kontaktu z czynnikiem drażniącym oraz test ekspozycji. Polega on na poddaniu pacjenta wpływowi czynników podejrzewanych o wywoływanie zmian, a następnie ich czasowe eliminowanie przez przerwę w pracy. Czasem wykonywane są także testy skórne ale wynik ich nie daje jednoznacznego rozpoznania.
Leczenie i profilaktyka
Leczenie zmian polega na stosowaniu miejscowych maści zawierających glikokortykosteroidy z dodatkiem leków odkażających i antybiotyków, a także na ogólnoustrojowym działaniu, polegającym na podawaniu środków mających działanie przeciwhistaminowe. W rozległych zmianach można także stosować glikokortykosteroidy doustnie.
Profilaktyka tego schorzenia obejmuje, podobnie jak w innych chorobach zawodowych, dbałość o czystość i higienę miejsca pracy, wietrzenie, przestrzeganie higieny przez pracowników. Ważna staje się powszechna automatyzacja procesów technologicznych, która eliminuje udział człowieka w najbardziej szkodliwych częściach procesu produkcji. Istotne znaczenie mają regularnie przeprowadzane badania okresowe, które mogą przyczynić się do wczesnego rozpoznania, a tym samym szybkiego zastosowania leczenia.
Sprawdź: Jak leczymy wyprysk alergiczny?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!