Programy na urządzanie mobilne monitorujące nastrój lub dyskusje na forach nie zastąpią diagnozy specjalisty, zwłaszcza w tak drażliwych kwestiach, jak zdrowie psychiczne. Po zasięgnięciu opinii, np. psychoterapeuty, można jednak skorzystać z dobrodziejstw nowych technologii. Jedną z propozycji ostatnich miesięcy jest łączenie tradycyjnej psychoterapii z terapią z wykorzystaniem internetu. To projekt E-COMPARED, w ramach którego wykorzystuje się aplikację MoodBuster.
– Dostępne badania pokazują, że terapia z wykorzystaniem internetu jest odpowiedzią na problemy związane z dostępnością pomocy psychologicznej w wielu krajach. Co więcej, jest ona tańsza dla pacjenta przy jednoczesnym zachowaniu wysokiej jakości leczenia – tłumaczy dr hab. Roman Cieślak, prof. Uniwersytetu SWPS i kierownik projektu.
W ramach projektu E-COMPARED testowane są internetowa platforma i aplikacja mobilna – MoodBuster. Pacjent korzysta z nich między spotkaniami z psychoterapeutą. MoodBuster zawiera treści psychoedukacyjne oraz interaktywne ćwiczenia praktyczne, pozwala zmierzyć nastrój pacjenta, a nawet jakości snu (zadaje pytania pacjentowi, który sam je ocenia). Wyniki prezentowane są w formie wykresów.
Platforma internetowa i aplikacja są połączone, więc pacjent może np. odbierać wiadomości od terapeuty za pomocą aplikacji, a także oglądać na platformie wykres swojego nastroju tworzony przy użyciu pomiarów wykonywanych przez aplikację mobilną. Nad tym wszystkim czuwa psychoterapeuta, który ma wgląd w wyniki uzyskiwane przez pacjenta podczas ćwiczeń.
Wszelkich informacji na temat terapii wspomaganej nowymi technologiami można zasięgnąć, odwiedzając stronę www.streslab.eu.
Zobacz też: Mobilna Apteczka – darmowa aplikacja porządkująca leki
Na podstawie materiałów prasowych Science PR/mn
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!