pasta do zębów fot. Fotolia

Bezpłodność przez pastę do zębów – wyniki badań

Okazało się, że pewien popularny składnik past do zębów (i nie tylko) może prowadzić do męskiej bezpłodności.
Marta Słupska / 01.02.2017 12:40
pasta do zębów fot. Fotolia

Duński zespół Centrum Zaawansowanych Badań i Studiów Europejskich (Caesar) pod przewodnictwem Timo Strünkera odkrył, że w niektórych produktach, z których korzystamy na co dzień, jest obecnych wiele substancji hormonalnych, które mogą prowadzić do bezpłodności u mężczyzn. Podobne wnioski z badań zostały opublikowane w magazynie „EMBO Reports”.

Czy jest się czego bać?

W Katowicach powstaje grupa wsparcia dla osób dotkniętych bezpłodnością

Groźne składniki

Chodzi przede wszystkim o 4MBC (4-Methylbenzylcathinone) – chemiczny składnik obecny w filtrach UV chroniących przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego, a także bakterie inhibitora triklosan, które są składnikami past do zębów. Oba – zarówno  metylobenzylidenokamfora, jak i bakterie inhibitora triklosan –niekorzystnie wpływają na spermę.

Strünker podkreśla, że w pastach do zębów i kosmetykach z filtrami UV znajdują się substancje podwyższające poziom wapnia w organizmie. Ten z kolei prowadzi do zmniejszenia ruchliwości plemników, które nie mają możliwości przebicia się do komórki jajowej.

Sprawa jest badana przez Komisję Europejską. Na wszelki wypadek warto jednak sprawdzić, czy nie mamy w domu past i kosmetyków z tymi składnikami.

Niepłodność a bezpłodność - czy to synonimy?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (2)
/25.02.2017 17:31
Mój partner dostał z kolei zalecenie żeby brać cynk. Stosował chyba chellaflex cynk z tego co pamiętam i dziś jesteśmy rodzicami
/04.02.2017 12:28
Kiedy my z żoną staraliśmy się o dziecko, to poza tym że zmieniłem swoje nawyki żywieniowe, do diety dołączyłem suplement Permen Repro. Muszę przyznać, że czułem się zdecydowanie lepiej. W składniki tego suplementu wchodzi również kompleksowy zestaw witamin niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania organizmu faceta.