Wiele osób marzy o śnieżnobiałym uśmiechu, i o ile zęby są równomiernie jasne, można być z takiego efektu zadowolonym, gorzej, gdy na zębach pojawiają się białe plamy... Mogą one oznaczać kilka różnych stanów wymagających pomocy stomatologa. Dobra wiadomość jest taka, że można zapobiegać powstawaniu białych plam na zębach i sprawić, aby te mało estetyczne przebarwienia zniknęły.
Spis treści:
- Skąd się biorą białe plamy na zębach? O czym świadczą?
- Sposoby na pozbycie się białych plam na zębach
- Białe plamy na zębach – zapobieganie
Skąd się biorą białe plamy na zębach? O czym świadczą?
Do głównych przyczyn powstawania białych plam na zębach należą:
- Demineralizacja (odwapnienie) szkliwa na zębach – przyczyną demineralizacji jest nagromadzenie bakterii tworzących płytkę nazębną, które wytwarzają kwasy. W rezultacie dochodzi do naruszenia szkliwa, ubytku wapnia i innych pierwiastków, co skutkuje tworzeniem się białych plamek.
- Fluoroza zębów – rozwija się w wyniku nadmiernej ekspozycji na fluor, m.in. poprzez picie wody z dużą zawartością fluoru albo stosowanie suplementów z tym pierwiastkiem. W rezultacie powstają przebarwienia, w tym białe plamy na zębach.
- Hipoplazja szkliwa – jest to inaczej niepełny rozwój szkliwa, zmniejszenie jego grubości lub całkowity brak szkliwa. Choroba może dotykać zarówno dorosłych, jak i dzieci. Obejmować wszystkie lub pojedyncze zęby. Możliwe przyczyny to: czynniki dziedziczne, niedobory witamin, palenie papierosów w ciąży, przedwczesny poród, urazy zębów.
- Dieta uboga w wapń – zbyt mała podaż wapnia może prowadzić do niedoboru tego pierwiastka w szkliwie zęba, co powoduje przebarwienia.
Nieprawidłowa higiena jamy ustnej jest jedną z częstych przyczyn powstawania białych plamek na zębach. Niedokładne mycie zębów powoduje nadmierne działanie kwasów bakteryjnych na powierzchni szkliwa i utratę składników mineralnych. W takiej sytuacji powstają białe plamki, które mogą przekształcić się w próchnicę. Takie konsekwencje powoduje też niedokładne mycie zębów w czasie noszenia aparatu ortodontycznego, a także jedzenie dużej ilości kwaśnych produktów spożywczych.
Sposoby na pozbycie się białych plam na zębach
Jeśli zauważasz na zębach białe plamy, zgłoś się do stomatologa. Taki objaw powinien być skonsultowany i oceniony przez specjalistę, ponieważ konieczne może być wdrożenie właściwego leczenia. Techniki mogą się różnić w zależności od przyczyny powstania zmian na zębach. Przykładowe metody leczenia białych przebarwień na zębach to:
- Zabieg remineralizacji – to metoda ponownego wprowadzania utraconych składników mineralnych do szkliwa; w ten sposób można zahamować nieprawidłowy proces, który mógłby prowadzić do próchnicy.
- Mikroabrazja – polega na mechanicznym usuwaniu przebarwionej warstwy szkliwa, w tym białych plam z zębów.
- Wybielanie – zabieg wybielania zębów umożliwi wyrównanie ich koloru tak, że białe plamy przestaną być widoczne. Oczywiście musi to być poprzedzone konsultacją oraz diagnostyką w celu określenia przyczyny przebarwień.
- Licówki – w ukryciu białych plam na zębach pomocne mogą być licówki. Są to cieniutkie płatki protetyczne zbudowane z trwałych materiałów, które nakładane są na powierzchnię zęba. Dzięki temu maskują wszelkie niedoskonałości.
W przypadku wystąpienia białych plam na zębach ważne jest pozostanie pod stałą opieką stomatologiczną, dbanie o higienę jamy ustnej, regularne, dokładne szczotkowanie i nitkowanie zębów, a także zdrowa zrównoważona dieta.
Białe plamy na zębach – zapobieganie
Głównym sposobem zapobiegania powstawaniu białych plam na zębach jest przestrzeganie prawidłowej higieny jamy ustnej. Zęby należy szczotkować 2 razy dziennie, przez 2-3 minuty. Aby dokładnie usunąć resztki jedzenia, niezbędne jest codzienne nitkowanie zębów. Należy używać pasty do zębów z fluorem. W codziennej diecie nie może brakować produktów bogatych w wapń. Profilaktyka polega także na regularnych wizytach u stomatologa (przynajmniej co 6 miesięcy) oraz poddawaniu się zabiegowi usuwania osadu i płytki nazębnej.
Czytaj także:
Co oznacza, kiedy zęby się ruszają? Przyczyny i leczenie rozchwiania zębów
Zęby mleczne - ile ich jest i kiedy wypadają mleczaki
9 domowych sposobów na ból zęba. Jak sobie poradzić naturalnie?
Silny ból zęba? Sprawdź, czy i jak można zatruć zęba w domu
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!