Zęby mleczne, czyli czym są mleczaki?/fot. Fotolia

Zęby mleczne, czyli czym są mleczaki?

Zęby mleczne, zwane potocznie mleczakami, pojawiają się pomiędzy szóstym a trzydziestym miesiącem życia dziecka. Należy o nie dbać tak samo, jak o zęby stałe. Dlaczego i jak trzeba to robić? Kiedy tracimy mleczne zęby? Ile mamy mleczaków? Jakich zębów dzieci nie mają wcale?
Marta Słupska / 27.09.2016 13:12
Zęby mleczne, czyli czym są mleczaki?/fot. Fotolia

Czym są zęby mleczne?

Zęby mleczne, zwane potocznie mleczakami, to pierwsze pokolenie zębów każdego człowieka. Pojawiają się pomiędzy szóstym a trzydziestym miesiącem życia dziecka.

Ząbkowanie jest procesem, który zazwyczaj pojawia się szybciej u dziewczynek niż u chłopców i u dzieci urodzonych w terminie niż u wcześniaków.

Zobacz też: Jak dbać o zęby dziecka?

Ile mamy mleczaków?

W szczęce dziecka można naliczyć dwadzieścia zębów mlecznych (dziesięć w szczęce i dziesięć w żuchwie). Dzieci nie mają zębów przedtrzonowych.

Kiedy tracimy mleczne zęby?

Mleczne zęby wypadają najczęściej pomiędzy szóstym a trzynastym rokiem życia. Niektóre z nich pozostają jednak czasem na zawsze.

Zobacz też: Jak przygotować dziecko na wizytę u dentysty?

Ząb zębowi nie równy

Kiedy patrzymy na zęby dziecka, nie zawsze dostrzegamy różnicę pomiędzy jego a naszym uzębieniem. Czy zatem zęby mleczne różnią się czymś od stałych? Oczywiście. Przede wszystkim tuż przed wypadnięciem są rozchwiane (i jest to normalnie w odróżnieniu od takiego objawu w przypadku zębów ludzi dorosłych). Ponadto zęby mleczne posiadają obręcz zęba (wałeczek szkliwa otaczający koronę), a ich korzenie są mniejsze i cieńsze.

Zęby mleczne od trzonowych różni też kolor: te pierwsze są niebieskobiałe, zaś drugie – żółtobiałe.

„O mleczaki nie trzeba dbać, bo i tak wypadną”

Błąd! O mleczaki również należy dbać, gdyż zaatakowane próchnicą mogą zarazić zęby stałe i wypaść zbyt wcześnie, a przez to zostawić za dużo miejsca w szczęce dla zębów stałych. Efektem tego mogą być krzywe zęby w przyszłości.

Pamiętajmy, że pierwsza wizyta u dentysty zalecana jest między 18. a 24. miesiącem życia dziecka.

Jak dbać o mleczaki?

Maluchy karmione mlekiem matki nie powinny mieć problemów z dziąsłami ani mlecznymi ząbkamimleko matki nie ma bowiem w swoim składzie substancji mogących wywołać próchnicę. Ryzyko zaczyna się, gdy zaczynamy karmić dziecko zupkami, sokami i owocami.

Pielęgnacja zębów u dzieci ma wiele aspektów – są to przede wszystkim:

  • dokładne szczotkowanie ząbków;
  • odpowiednia dieta (ogranicz dziecku słodycze);
  • nauczenie dziecka dokładnego gryzienia i przeżuwania;
  • nauczenie dziecka picia z kubeczka (zamiast przez smoczek).

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (3)
/07.01.2015 15:39
zal
/24.08.2013 15:15
do szkoly!!!
/14.05.2013 08:58
no mleczki mi wypadły dawno a mij kumpel ma 16 lat i ma 18 mleczaków to jest tomasz piekut