Kilka luźniejszych kupek u dziecka na szczęście nie oznacza jeszcze kłopotów z brzuszkiem. O biegunce mówimy dopiero, jeśli z dnia na dzień ilość pełnych pieluszek wyraźnie się zwiększa, kupki są wodniste, mają charakterystyczny kwaśny zapach. Zobacz, jak sobie z nią poradzić
Sposoby na 4 typy biegunki u dziecka:
1. Biegunka bakteryjna
Sprzyja jej brak higieny, np. zbyt wczesne zrezygnowanie z wyparzania butelek, lub podawanie malcowi, np. niedopitych resztek mleka.
- Objawy. Brzuszek zacznie boleć malca dzień lub dwa po zjedzeniu podejrzanego jedzenia, pojawią się wymioty i wysoka gorączka. Kupki mają kwaśny zapach, ślady ropy albo krwi.
- Leczenie. Pomocne będzie podawanie środków probiotycznych. Pediatra może zlecić badanie kału, aby wykryć bakterie, które wywołały biegunkę. Może przepisać antybiotyk lub wysłać dziecko do szpitala.
- Dieta. Podczas choroby maluch nie powinien pić soków i słodkich napojów – fermentujący cukier nasila biegunkę.
- Uwaga! Nie podawaj dziecku preparatów hamujących biegunkę(np. Stoperan), bo razem z kupkami smyk musi wydalić toksyny, które znajdują się w jego organizmie.
2. Biegunka wirusowa
Zwykle sprawcami kłopotów są rotawirusy i adenowirusy. Maluszek łatwo może się nimi zarazić drogą wziewną albo pokarmową.
- Objawy. Tego typu biegunka zwykle przebiega gwałtownie, z gorączką i wymiotami. Najczęściej ustępuje sama, mniej więcej po tygodniu.
- Leczenie. Z pediatrą skontaktuj się jak najszybciej, zwłaszcza jeśli malec nie skończył pół roku – tak małe dzieci szybko się odwadniają. Lekarz może skierować malucha do szpitala. Czasami konieczne jest podanie kroplówki.
- Dieta. Przede wszystkim podawaj dziecku picie – ta zasada jest ważna podczas leczenia każdego typu biegunki! Najlepsza będzie chłodna, niegazowana, niskozmineralizowana woda z rozpuszczonymi elektrolitami (np. Orsalit). Maluch może też dostawać napary ziołowe, np. z mięty, kopru włoskiego, rumianku lub z suszonych jagód. Gdy nie chce pić albo wymiotuje, podawaj mu picie w małych ilościach (po 1–2 łyżeczki), ale często. Im dziecko jest młodsze, tym większe ryzyko odwodnienia (o objawach piszemy w ramce „Czy to jest odwodnienie?”).
- Uwaga! Biegunce wywołanej przez rotawirusy możesz zapobiec, podając dziecku szczepionkę. Szczepienie najlepiej rozpocząć, gdy malec skończy sześć tygodni.
Czytaj także:
Syrop z cebuli i czosnku dla dzieci - przepis
Czy twoje dziecko ma... owsiki?
3 skuteczne sposoby na gorączkę u dziecka
3. Biegunka poantybiotykowa
Antybiotyk niszczy niebezpieczne bakterie, ale też te dobre, które regulują trawienie. Zaburzenie flory bakteryjnej często prowadzi do biegunki.
Objawy. Luźne kupki mogą pojawić się już na początku kuracji antybiotykami albo kilka dni po jej zakończeniu.
4. Biegunka alergiczna
Alergiczna Cierpią na nią dzieci uczulone np. na białka mleka krowiego albo gluten.
- Objawy. Biegunka często powraca, towarzyszą jej spadek apetytu i zmiany skórne: zaczerwienienie, wysypka. W kupce pojawia się śluz, krew.
Leczenie. Pomoże wykluczenie z diety dziecka uczulających produktów, a jeśli jest ono karmione butelką – zmiana mieszanki modyfikowanej na specjalną dla alergików (jaką podpowie lekarz).
Czytaj także:
Syrop z cebuli i czosnku dla dzieci - przepis
Czy twoje dziecko ma... owsiki?
3 skuteczne sposoby na gorączkę u dziecka
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!