Biegunka u dziecka fot. Fotolia

Biegunka u dziecka - sposoby na 4 typy biegunki u dzieci

U małego dziecka biegunka jest niebezpieczna. Nawet w kilka godzin może sprawić, że malec się odwodni. Podpowiadamy, jak sobie z nią poradzić
Marta Wilczkowska / 10.01.2014 14:50
Biegunka u dziecka fot. Fotolia

Kilka luźniejszych kupek u dziecka na szczęście nie oznacza jeszcze kłopotów z brzuszkiem. O biegunce mówimy dopiero, jeśli z dnia na dzień ilość pełnych pieluszek wyraźnie się zwiększa, kupki są wodniste, mają charakterystyczny kwaśny zapach. Zobacz, jak sobie z nią poradzić

Sposoby na 4 typy biegunki u dziecka:

1. Biegunka bakteryjna


Sprzyja jej brak higieny, np. zbyt wczesne zrezygnowanie z wyparzania butelek, lub podawanie malcowi, np. niedopitych resztek mleka.
 • Objawy. Brzuszek zacznie boleć malca dzień lub dwa po zjedzeniu podejrzanego jedzenia, pojawią się wymioty i wysoka gorączka. Kupki mają kwaśny zapach, ślady ropy albo krwi.
 • Leczenie. Pomocne będzie podawanie środków probiotycznych. Pediatra może zlecić badanie kału, aby wykryć bakterie, które wywołały biegunkę. Może przepisać antybiotyk lub wysłać dziecko do szpitala.
 • Dieta. Podczas choroby maluch nie powinien pić soków i słodkich napojów – fermentujący cukier nasila biegunkę.
 • Uwaga! Nie podawaj dziecku preparatów hamujących biegunkę(np. Stoperan), bo razem z kupkami smyk musi wydalić toksyny, które znajdują się w jego organizmie.

2. Biegunka wirusowa


Zwykle sprawcami kłopotów są rotawirusy i adenowirusy. Maluszek łatwo może się nimi zarazić drogą wziewną albo pokarmową.
 • Objawy. Tego typu biegunka zwykle przebiega gwałtownie, z gorączką i wymiotami. Najczęściej ustępuje sama, mniej więcej po tygodniu.
 • Leczenie. Z pediatrą skontaktuj się jak najszybciej, zwłaszcza jeśli malec nie skończył pół roku – tak małe dzieci szybko się odwadniają. Lekarz może skierować malucha do szpitala. Czasami konieczne jest podanie kroplówki.
 • Dieta. Przede wszystkim podawaj dziecku picie – ta zasada jest ważna podczas leczenia każdego typu biegunki! Najlepsza będzie chłodna, niegazowana, niskozmineralizowana woda z rozpuszczonymi elektrolitami (np. Orsalit). Maluch może też dostawać napary ziołowe, np. z mięty, kopru włoskiego, rumianku lub z suszonych jagód. Gdy nie chce pić albo wymiotuje, podawaj mu picie w małych ilościach (po 1–2 łyżeczki), ale często. Im dziecko jest młodsze, tym większe ryzyko odwodnienia (o objawach piszemy w ramce „Czy to jest odwodnienie?”).
 • Uwaga! Biegunce wywołanej przez rotawirusy możesz zapobiec, podając dziecku szczepionkę. Szczepienie najlepiej rozpocząć, gdy malec skończy sześć tygodni.

Czytaj także:

3. Biegunka poantybiotykowa


Antybiotyk niszczy niebezpieczne bakterie, ale też te dobre, które regulują trawienie. Zaburzenie flory bakteryjnej często prowadzi do biegunki.

Objawy. Luźne kupki mogą pojawić się już na początku kuracji antybiotykami albo kilka dni po jej zakończeniu.

 • Leczenie. Podawaj dziecku preparaty z probiotykami (do kupienia bez recepty).
 • Dieta. Choremu dziecku przygotuj mus z pieczonych jabłek (surowe rozluźniają kupkę), kleik ryżowy, banany, kisiel z suszonych jagód. Te lekkostrawne dania są źródłem płynów dla chorego dziecka. Lecznicze działanie ma marchwianka, czyli zupa z rozgotowanej marchewki – możesz do niej dodać kleiku ryżowego. Po wyleczeniu biegunki przewód pokarmowy malca potrzebuje kilku dni, by się zregenerować. W tym czasie dziecko powinno pić jedynie mleko z piersi lub modyfikowane, a jeśli już dostaje stałe posiłki, to także gotowane warzywa, jogurty i rzadkie zupy.
 • Uwaga! Nigdy nie przerywaj kuracji antybiotykami: niedoleczona infekcja bakteryjna grozi powikłaniami.
 • 4. Biegunka alergiczna


  Alergiczna Cierpią na nią dzieci uczulone np. na białka mleka krowiego albo gluten.

  • Objawy. Biegunka często powraca, towarzyszą jej spadek apetytu i zmiany skórne: zaczerwienienie, wysypka. W kupce pojawia się śluz, krew.

  Leczenie. Pomoże wykluczenie z diety dziecka uczulających produktów, a jeśli jest ono karmione butelką – zmiana mieszanki modyfikowanej na specjalną dla alergików (jaką podpowie lekarz).

 • Dieta. Pediatra zaleci dietę eliminacyjną. Pamiętaj, że uczulające składniki z twojego menu przenikają do mleka, więc jeśli karmisz piersią, a u malca zostanie stwierdzona alergia, też będziesz musiała kontrolować, co jesz.
 • Uwaga! Biegunka może być objawem celiakii (zaburzenia trawienia związane z nietolerancją glutenu). Kupki malca są obfite, błyszczące i zawierają niestrawione resztki jedzenia. Dziecko ma nienaturalnie duży brzuszek, przestaje przybierać na wadze. Celiakię trzeba leczyć.
 • Czytaj także:

  Na podstawie artykułu z magazynu Mamo, to ja

  Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!