1. Alergia pokarmowa
Oznaki alergii mogą pojawić się już w pierwszych tygodniach życia dziecka. Uczulony maluch może cierpieć na wzdęcia czy uciążliwe kolki, robić zielone kupki ze śluzem czy nitkami krwi. Najczęściej do tych objawów dołączają zmiany skórne.
- Przyczyna: Układ pokarmowy niemowlęcia jest nieszczelny, dlatego łatwo przepuszcza potencjalne alergeny (np. białka mleka).
- Leczenie: Polega przede wszystkim na unikaniu tego, co uczula dziecko. Z wiekiem przewód pokarmowy i układ odpornościowy malucha dojrzewa, więc alergia pokarmowa będzie ustępować. Lekarze, oprócz strategii unikania, proponują także małym alergikom kurację probiotykami. Według badań, dobroczynne bakterie ze szczepu LGG wyściełają układ pokarmowy, uszczelniając go i chroniąc przed przenikaniem alergenów.
2. Nietolerancja laktozy
Rodzice często mylnie interpretują objawy nietolerancji laktozy jako alergię, tymczasem to dwie zupełnie inne dolegliwości. O nietolerancji laktozy oprócz bólu brzucha świadczą też częste wzdęcia i zmiana konsystencji kupki na luźniejszą i pienistą (tzw. stolce fermentacyjne).
- Przyczyna: Organizm niektórych dzieci od urodzenia nie produkuje laktazy, czyli enzymu rozkładającego laktozę (cukier zawarty w mleku). Nietolerancja laktozy pojawia się też u dzieci przejściowo, np. po biegunce.
- Leczenie: Jeśli nietolerancja jest przejściowa, wystarczy przez pewien czas nie podawać dziecku mleka (może za to jeść sery, jogurty i kefiry). Jeżeli natomiast nietolerancja laktozy jest stała, trzeba razem z lekarzem ustalić maluszkowi specjalną dietę.
3. Zaparcia
Wbrew pozorom symptomem zaparcia nie jest brak codziennej kupki. Zdrowe, karmione wyłącznie piersią dziecko może wypróżniać się nawet raz na trzy czy cztery dni. O zaparciu mówimy dopiero wtedy, kiedy dziecko wypróżnia się nie tylko rzadziej, ale też z wysiłkiem (nawet bólem), a kupka ma formę twardych kulek.
- Przyczyna: Najczęściej przyczynami zaparć jest zbyt słaba praca jelit i dieta zawierająca za mało warzyw i za dużo cukrów prostych.
- Leczenie: Podawaj dziecku więcej płynów (najlepiej wody). Jeżeli dziecko je już stałe pokarmy, wzbogać jego dietę o jeszcze jedną porcję warzyw: zawierają błonnik, który pobudza jelita do pracy. Jeżeli na zaparcia cierpi cztero- albo pięciomiesięczne dziecko, porozmawiaj z lekarzem o wcześniejszym rozszerzaniu diety. Gdyby nic nie pomagało, zapytaj o syrop z laktulozą.
4. Biegunka
Razem z luźnymi kupkami maluch traci płyny i minerały, np. potas, co szybko może osłabić jego organizm. Jeżeli biegunkę ma niemowlę, od razu idź z nim do lekarza. Starsze dziecko możesz leczyć w domu, ale jeśli biegunka nie zacznie ustępować po dwóch dniach, jemu też będzie potrzebny lekarz.
- Przyczyna: Biegunka może być objawem infekcji wirusowej lub zatrucia pokarmowego. Może też towarzyszyć antybiotykoterapii.
- Leczenie: Zawsze w przypadku biegunki najważniejsze jest nawodnienie dziecka i uzupełnianie elektrolitów. Warto też dziecku podawać preparaty probiotyczne, które odbudują prawidłową florę bakteryjną i pomogą zwalczyć rotawirusy albo bakterie. Nigdy natomiast bez wiedzy lekarza nie podawaj środków hamujących biegunkę – często robiąc kupkę, maluch pozbywa się toksyn z organizmu.
Kiedy potrzebne jest USG?
Dzięki badaniu USG można sprawdzić, jak jest zbudowany i jak funkcjonuje układ pokarmowy dziecka. Badanie zaleca się np. wcześniakom oraz dzieciom urodzonym z małą masą ciała. Lekarz skieruje na USG również starsze dziecko, które często ma bóle brzucha, biegunki, powiększony brzuszek – to może sugerować np. niedrożność przewodu pokarmowego czy choroby narządów wewnętrznych. Otrzymując skierowanie na USG, zapytaj, czy maluch może być po posiłku, czy powinien przed badaniem dużo pić albo czy przyjąć leki ułatwiające wydalanie gazów z jelit (np. simetikon).
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!