Biegunka u dziecka - najczęstsze przyczyny i sposoby leczenia
Biegunki u dziecka nie można bagatelizować, dlatego dowiedz się co może być jej przyczyną i jak z nią walczyć.

Biegunka to jeden z kłopotów brzuszkowych rocznych i starszych dzieci. Miewa ją niemal każdy maluch. Nie zawsze świadczy o poważnym problemie zdrowotnym, ale nie można jej bagatelizować. Poznaj najczęstsze przyczyny i polecane sposoby leczenia biegunki u malucha.
Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dzieci?
Kiedy malec ma biegunkę, to robi kupki bardziej wodniste i częściej niż zazwyczaj. Czasem wręcz się pienią. Dodatkowo mają przykry, kwaśny zapach. O biegunce mówimy także wtedy, gdy dziecko robi kupkę co prawda jedynie raz dziennie, ale zawiera ona śluz, smużki krwi lub ropę. Jej możliwe przyczyny to:
- infekcja bakteryjna,
- infekcja wirusowa,
- nietolerancja laktozy lub glutenu (celiakia) lub alergia pokarmowa (zazwyczaj na białko mleka krowiego lub gluten),
- błędy dietetyczne,
- leki (a zwłaszcza antybiotyki),
- ząbkowanie,
- pasożyty,
- stres,
- inne choroby.
Jak leczyć biegunkę u dzieci?
- Jeśli karmisz piersią, częściej przystawiaj do niej malca. Kiedy nie chce normalnie ssać, podawaj mu łyżeczką odciągnięte mleko lub chłodną wodę (najlepiej z rozpuszczonymi elektrolitami, takimi jak Gastrolit czy Orsalit). Jeśli smyk co kilka minut przełknie łyżeczkę płynu, wtedy odwodnienia powinno się dać uniknąć. Wykreśl również ze swojej diety potrawy rozluźniające, np. śliwki.
- Niemowlęciu karmionemu butelką zwiększ ilość płynów. Po pierwszych urodzinach możesz podawać ziołowe herbatki z mięty, kopru włoskiego, rumianku.
- Naturalne leki przeciwko biegunce to czarne jagody i czarna porzeczka, które dzięki garbnikom uszczelniają błonę śluzową jelit. Możesz je podać w formie niesłodzonego soku, herbatki (z suszonych jagód) albo dżemu.
- Unikaj słodkich soków i napojów, bo fermentujący cukier nasila biegunkę. Nie dawaj też coca-coli ani czarnej herbaty, bo kofeina i teina mają działanie moczopędne, więc powodują dalszą utratę wody.
- Jeśli dziecko da się namówić na jedzenie, niech to będzie coś lekkostrawnego: herbatniki, sucharki. Dobrze na brzuszek podziała ryż, marchwianka czy kisiel z jagód. Możesz podać też banana (ma dużo potasu, więc reguluje gospodarkę elektrolitową) lub jogurt (wspomaga odbudowę flory bakteryjnej).
Kiedy dziecko z biegunką powinien zobaczyć lekarz?
Im młodsze dziecko, tym szybciej może dojść do odwodnienia. Gdy maluch nie skończył pół roku, a ma biegunkę, zawsze trzeba go pokazać lekarzowi. Starsze dziecko zapisz na wizytę, gdy biegunka nie minie po dwóch, trzech dniach, gdy towarzyszą jej inne objawy (np. podwyższona temperatura, wymioty) albo gdy w kupce widać śluz albo krew.
Koniecznie idź też do pediatry, gdy maluch nie chce pić lub pije mało. Niepokój lub duże osłabienie, suche spojówki (płacz bez łez), gęsta i lepka ślina, zapadnięte gałki oczne (a u niemowląt ciemiączko) i rzadsze niż raz na trzy godziny oddawanie moczu to znak, że doszło do odwodnienia i trzeba jak najszybciej jechać z dzieckiem do szpitala.
Artykuł napisany na zlecenie Edipresse Polska
Zadbaj o zdrowie swojego dziecka!
Jak rozpoznać rzadkie choroby genetyczne u dzieci?
6 ważnych wskazówek, jak podać dziecku lekarstwa
3 skuteczne sposoby na gorączkę u dziecka
Jak sprawdzić, czy twoje dziecko ma wadę wzorku?