Amerykańscy naukowcy z Centrum Fotomedycyny Wellmana w Massachusetts General Hospital, poszukując sposobu dostarczenia światła przenikającego w głąb tkanki, zwłaszcza w terapii, diagnostyce i obrazowaniu, w których wykorzystuje się światło zewnętrznego źródła laserowego, odkryli sposób na wzmocnienie światła w samej tkance.
W eksperymencie wykorzystano białka zielonej fluorescencji (GFP), które rozświetlić żywe organizmy, a odpowiednio zmodyfikowane genetycznie umożliwiają śledzenie ich obecności w komórkach.
Amerykańcy naukowcy odkryli, że mikroskopijne lusterka, umieszczone między pojedynczymi komórkami ludzkich nerek produkującymi białka GFP, odbijają intensywne zielone laserowe światło wytworzone przez komórki.
Wyniki badań dają nadzieję, że w niedalekiej przyszłości przy pomocy biologicznego lasera w komórkach będzie możliwe precyzyjne śledzenie i wykrywanie procesów wewnątrzkomórkowych.
Zobacz też: Laser w leczeniu nowotworów
Źródło „Rzeczpospolita”, 13.06.2011/mn
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!