Co mogą oznaczać zawroty głowy?

Zawroty głowy to potoczna nazwa na poczucie wirowania własnego ciała lub otoczenia. Skąd się bierze? /fot. Fotolia fot. Fotolia
Zawroty głowy są powodem wielu konsultacji lekarskich. Bardzo często, ku utrapieniu pacjentów, nie jest stosowana prawidłowa diagnostyka ani leczenie zawrotów głowy. Na co może wskazywać ten objaw i czy powinniśmy się martwić zawrotami głowy?
/ 10.01.2012 09:26
Zawroty głowy to potoczna nazwa na poczucie wirowania własnego ciała lub otoczenia. Skąd się bierze? /fot. Fotolia fot. Fotolia

Zawroty głowy skomplikowany problem?

Zawroty głowy są skomplikowaną dolegliwością. Przede wszystkim dlatego, że jest bardzo wiele patologii, które mogą się objawiać zawrotami głowy. Potrzebny jest zatem dobry specjalista, a w zasadzie grupa specjalistów, którzy wydadzą swoje opinie. Często potrzebne są konsultacje: internistyczna, laryngologiczna, neurologiczna lub okulistyczna.

Polecamy: Zawroty głowy – jak je zbadać?

Czym są zawroty głowy?

Pacjenci opisują słowem: "zawroty głowy" liczne doznania, np. zapadania się, poczucia braku równowagi i wiele innych. Klasyczne zawroty głowy (łac. vertigo) to poczucie ruchu wirowego własnego ciała bądź otoczenia.

Jak powstają zawroty głowy?

Odczuwanie równowagi to skomplikowane połączenie funkcjonowania narządu równowagi w uchu wewnętrznym, receptorów czucia głębokiego w naszych mięśniach i rozmaitych dróg  przewodzenia impulsów do układu nerwowego.

Bardzo „grubym” podziałem zawrotów jest rozróżnienie „zespołu obwodowego” od „zespołu ośrodkowego”. Za pierwszy (obwodowy) są odpowiedzialne rozmaite choroby ucha i VIII nerwu czaszkowego, a więc narząd równowagi i droga przewodzenia impulsów do mózgu. Za drugi zaś (ośrodkowy) odpowiada mózg i jego patologie.

Typowo zawroty głowy dotyczą chorych z zespołem obwodowym, zaś uczucie zapadania, niepewności podczas chodzenia, to kwestia zespołu ośrodkowego.

Objawy, czyli jakie zawroty głowy dotyczą ciebie?

Zespół obwodowy charakteryzuje się napadowością i nagłością. Ruchy głowy często nasilają zawroty głowy, zaś zamknięcie oczu zmniejsza je. Towarzyszyć mogą: niedosłuch, szum w uszach lub uczucie pełności w uchu.

Zespół ośrodkowy rozwija się zazwyczaj powoli, choć nie jest to zasadą. Częściej powoduje on upadek u pacjenta. Towarzyszyć mogą: ból głowy, drgawki, zaburzenia świadomości, zaburzenia mowy, objawy oczne (mroczki, podwójne widzenie, pogorszenie ostrości).

Czytaj też: Jakie są najczęstsze przyczyny zawrotów głowy?

Jak rozpoznać chorobę?

Oto cała zagadka. Postawienie konkretnego rozpoznania wymaga, minimum, wnikliwie zebranego wywiadu przez lekarza i badania laryngologicznego, zaś w razie potrzeby innych konsultacji i badań obrazowych.

Zespół obwodowy mogą powodować: choroba lokomocyjna, łagodne położeniowe zawroty głowy, uraz ucha, zapalenie błędnika, zapalenie nerwu VIII, choroba Meniere'a i inne. Zespół ośrodkowy spotykamy u pacjentów z: udarem i przejściowym niedokrwieniu mózgu, migreną, padaczką oraz z guzem kąta mostkowo-móżdżkowego.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA