Co należy jeść, by mieć zdrowe zęby?

Nici dentystyczne służą do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych z bakterii i resztek pokarmu, których nie udało się usunąć przy użyciu szczoteczki/fot. Fotolia
Dla zdrowych i mocnych zębów ważne jest przestrzeganie odpowiednich zasad żywieniowych. Dieta powinna być zbilansowana pod względem energii i składników odżywczych. Mleko, ryby, świeże warzywa, owoce czy produkty zbożowe zawierają witaminy i minerały niezbędne dla naszych zębów. Jakie produkty warto jeść, a jakich unikać?
/ 20.02.2012 12:24
Nici dentystyczne służą do oczyszczania przestrzeni międzyzębowych z bakterii i resztek pokarmu, których nie udało się usunąć przy użyciu szczoteczki/fot. Fotolia

Co wzmacnia zęby?

Niezbędnym minerałem budulcowym zębów jest wapń. Największą ilość wapnia zawierają mleko, przetwory mleczne (jogurt, kefir, maślanka, sery) i ryby. Osoby uczulone na mleko i jego przetwory powinny stosować suplementy diety. Nie należy jednak przekraczać zalecanego spożycia wapnia w tabletkach, ponieważ może to zaburzyć gospodarkę mineralną w organizmie.

Wapń jest też obecny w produktach, takich jak: rośliny strączkowe, orzeszki laskowe i ziemne, ciemne pieczywo, szczypiorek, natka pietruszki, pestki słonecznika, ziarna sezamu, migdały i figi.

Ważne jest spożywanie warzyw i owoców, a także picie wody mineralnej bogatej w ten pierwiastek.

Wapń nie jest dobrze przyswajalny z produktów pochodzenia roślinnego, gdyż zawierają one fityniany i kwas szczawiowy. Dla mocnych zębów nie jest więc korzystna dieta wegetariańska. Warto spożywać mięso, gdyż zawiera składniki ułatwiające wchłanianie wapnia.

Wchłanianiu wapnia sprzyja witamina D, która reguluje gospodarkę wapniowo-fosforanową i mineralizację szkliwa. Witaminę D zawierają: tłuste ryby (łosoś, makrela, śledź tuńczyk), tran, żółtka jaj, kukurydza, masło, kakao. Naturalnym źródłem witaminy D są promienie słoneczne.

Ochrona dziąseł

Za zdrowie dziąseł odpowiada witamina A, która zapobiega próchnicy i działa bakteriobójczo.

Znajdziemy ją w produktach, takich jak: szpinak, marchew, agrest, melon, kapusta, morele, dynia, jaja, wątróbka i czerwone mięso.

Nie należy zapominać o produktach bogatych w witaminę C, która zapobiega odsłanianiu szyjek dziąseł, wzmacnia drobne naczynia krwionośne i uodparnia na infekcje.

Należy więc spożywać owoce cytrusowe, pomidory, ziemniaki, kapustę, kiwi, seler, brokuły, czerwoną paprykę czy ziemniaki.

Działanie antybakteryjne ma też fluor, który rozcieńcza kwasy powstałe w ustach. Fluor wzmacnia szkliwo, ale w nadmiarze może prowadzić do uszkodzeń kośćca, zaburzeń trzustki i tarczycy.

Źródłem fluoru są: ryby, sól fluorowana, cielęcina, ryż, woda mineralna, a także herbata. Warto pić zieloną herbatę, gdyż ma działanie bakteriobójcze (za sprawą związków, zwanych katechinami).

Zdaniem naukowców codzienne picie jednej filiżanki herbaty zwiększa szansę zachowania zdrowia zębów.

Zobacz także: Jak uniknąć zapalenia dziąseł?

Cukier – wróg zębów

Cukier jest pożywką dla bakterii, które produkują kwasy prowadzące do próchnicy. Należy więc ograniczyć ilość węglowodanów, nie jeść słodyczy, zwłaszcza przed snem, unikać słodkich i gazowanych napojów (zawierają 10 g cukru w 0,1 litrze płynu), a także lepkich produktów przylegających do zębów, np. ciastek, chrupek czy cukierków.

Kolejność jedzenia

Dużą rolę odgrywają produkty spożywane na początku i końcu posiłku. Warto zacząć od produktów kriogennych (próchnicotwórczych), a zakończyć na kariostatycznych (chroniących przed próchnicą). Istotne jest ograniczenie przekąsek między posiłkami głównymi, gdyż częste jedzenie obniża pH w jamie ustnej, co sprzyja demineralizacji szkliwa.

Po posiłku warto żuć gumę bez cukru, która oczyszcza przestrzenie między zębami i wzmaga ilość produkowanej śliny odpowiadającej za zwalczanie bakterii i kwasów. Jednak zbyt częste żucie gumy może przeciążyć stawy skroniowo-żuchwowe.

Właściwe żywienie i regularne mycie zębów po każdym posiłku jest gwarancją zdrowych zębów i pięknego uśmiechu.

Zobacz także: Jaki wpływ na zęby ma guma do żucia?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA