Strachu przed dentystą trudno się pozbyć, zwłaszcza dziecku... Może dzięki poniższej bajce się to uda! /fot.Fotolia fot. Fotolia

Zdrowe zęby - poradnik

W poradniku przeczytasz o tym, jak dbać o zęby, jak uniknąć chorób związanych z zębami (w tym paradontozy), czym jest dentofobia i jak ją pokonać, czy warto korzystać ze znieczulenia na fotelu dentystycznym oraz jak myć zęby, gdy nosimy aparat ortodontyczny.
Marta Słupska / 17.08.2011 10:12
Strachu przed dentystą trudno się pozbyć, zwłaszcza dziecku... Może dzięki poniższej bajce się to uda! /fot.Fotolia fot. Fotolia

Co robić, by mieć zdrowe zęby?

To proste: dbać o nie! Tylko jak? Zacznij od wyboru odpowiednich kosmetyków i przyrządów do higieny jamy ustnej: szczotki do zębów, pasty, nici dentystycznej, płynu do płukania ust. Regularnie odwiedzaj dentystę. A przede wszystkim należycie myj zęby! Poradnik dbania o piękny uśmiech znajdziesz w poniższym artykule.

Sprawdź: Jak chronić zęby przed chorobami?

Dentysta? Za nic na świecie!

Odczuwasz strach przed dentystą? To pewnie dentofobia - fobia kojarzona z małymi dziećmi, która często towarzyszy maluchom także w wieku dorosłym. Wiertła, fotel dentystyczny, dziwne przyrządy, ból, borowanie - jak tu się nie bać?! Jednak bez obaw, stresujące wizyty u dentysty to już przeszłość! Dlaczego? Sprawdź w poniższym artykule.

Sprawdź: Dentofobia - gdy boisz się dentysty

Znieczulenie - warto?

Strach przed dentystą to strach przed bólem. Od lat pokutuje wśród ludzi przekonanie, że wizyta u stomatologa oznacza cierpienie w czystej postaci - kto z nas w dzieciństwie nie bał się wierteł i borowania? Na szczęście teraz możemy skorzystać z dobrodziejstwa medycyny: znieczulenia. Czy warto?

Sprawdź: Koniec z bólem - znieczulenie miejscowe u dentysty

Sprawdź: Czy warto stosować znieczulenie u dentysty?

Sprawdź: Jakie powikłania mogą wystąpić po znieczuleniu miejscowym u dentysty?

Paradontoza

Jeśli zauważysz u siebie obrzęk i krwawienie dziąseł, to znak, że najwyższy czasu udać się do specjalisty (najlepiej do periodentologa). Możesz bowiem mieć paradontozę. Ta choroba kojarzy nam się głównie z seniorami, jednak atakuje najczęściej już po 35. roku życia. Na szczęście leczona pozwala uniknąć rozwoju choroby. Jak leczyć paradontozę i jak jej unikać?

Sprawdź: Jak uniknąć paradontozy?

Aparat ortodontyczny

Aparat ortodontyczny - niegdyś powód do wstydu, obecnie - modny gadżet i coraz częściej noszony przyrząd wyrównujący zęby. Każdy z nas ma pewnie przynajmniej kilku znajomych, którzy noszą aparat. Jak jednak dbać o zęby w takiej sytuacji? Jak je czyścić?

Sprawdź: Jak dbać o zęby, gdy nosimy aparat ortodontyczny?

Galerie stomatologiczne

Chcesz mieć piękny uśmiech, ale zwlekasz z wizytą u stomatologa? Chcesz się dowiedzieć jak wygląda implant lub koronka? A może przeszkadza Ci nieładny nalot na zębach? Obejrzyj zdjęcia implantów zębowych, koronek porcelanowych oraz efektów czyszczenia zębów z osadu i kamienia. Uwaga, niektóre zdjęcia mogą być uznane za drastyczne.

Sprawdź: Implanty zębów

Sprawdź: Korony porcelanowe

Sprawdź: Dobór koloru koron porcelanowych

Sprawdź: Usuwanie kamienia i osadu z zębów

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!