Czym jest RZS?
Reumatoidalne zapalenie stawów, zwane także gośćcem stawowym, to przewlekła choroba ścięgien i stawów. Jest schorzeniem autoagresyjnym, co oznacza, że stawy atakowane są przez układ odpornościowy chorego. Istnieje wiele czynników powodujących chorobę. RZS wywołuje ból, ogranicza ruchomość stawów, a następnie niszczy je. Gościec należy do najczęstszych chorób zapalnych stawów. Zwykle dotyka pacjentów w wieku 40–50 lat, przeważnie kobiet.
Zobacz też: dział Reumatyzm
Do czego prowadzi choroba?
Przewlekłe zapalenie błony maziowej wewnątrz stawu prowadzi do uszkodzenia struktur kostnych i chrzęstnych budujących staw. Następnie zniszczeniu ulegają więzadła i tkanki okołostawowe. W zaawansowanym stadium choroby dochodzi do deformacji stawów. RZS jest schorzeniem wielostawowym – atakuje dłonie i stopy, łokcie, kolana, barki oraz biodra. Z czasem reumatoidalne zapalenie stawów powoduje kalectwo.
Jakie są objawy RZS?
Najczęstsze dolegliwości związane z reumatoidalnym zapaleniem stawów to:
- ból, nadwrażliwość stawów;
- obrzęk i poranna sztywność stawów;
- mrowienie rąk i nóg;
- ograniczenie sprawności i deformacja stawów;
- pojawienie się niebolesnych guzków pod skórą.
Ponadto chorobie mogą towarzyszyć inne symptomy. Do alarmujących objawów należą:
- bóle rozlane;
- gorączka;
- utrata wagi;
- brak łaknienia;
- osłabienie.
Należy pamiętać, że gościec może prowadzić do powstawania bardzo ciężkich powikłań, m. in.: zespołu cieśni nadgarstka, pęknięć ścięgien, uszkodzenia rdzenia kręgowego, zapalenia naczyń, ostrego zespołu wieńcowego oraz zespołu Felty’ego.
Zobacz też: Zwyrodnienie stawów - wskazówki do leczenia
Jak przebiega RZS?
Przebieg choroby zależy od indywidualnych cech organizmu. Poszczególne przypadki RZS mogą bardzo się od siebie różnić. Zmiany zwyrodnieniowe mogą przybierać rozmaite postaci – nagłą lub powolną, ostrą lub utajoną. Często trudno określić, w jakim stadium choroby znajduje się pacjent, ponieważ gościec może w różnym stopniu atakować poszczególne stawy – podczas gdy w jednych stawach choroba będzie dawać wyraźne objawy, w innych może początkowo przebiegać bezobjawowo.
Jak się leczy RZS?
RZS jest chorobą nieuleczalną. Oznacza to, że terapia ma na celu spowolnienie procesu chorobowego i niedopuszczenie do powstania powikłań.
Istotną rolę w leczeniu odgrywa fizjoterapia, która pozwala dłużej zachować sprawność stawów. Pomocne są specjalne ćwiczenia ruchowe, ćwiczenia izometryczne, zabiegi hydroterapii.
W walce z bólem towarzyszącym RZS stosuje się niesteroidowe leki przeciwzapalne, substancje lecznicze, które modyfikują przebieg choroby oraz leki steroidowe (także dostawowo). W przypadku, gdy leczenie farmakologiczne nie przynosi pożądanych efektów, lekarz może skierować pacjenta na zabieg synowektomii.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!