Rwa kulszowa - leczenie, operacja, uśmierzanie bólu

rwa kulszowa leczenie
Aby skutecznie leczyć rwę kulszową, oprócz przyjmowania leków przeciwbólowych ważna jest też odpowiednia dieta i rehabilitacja.
/ 30.09.2019 09:42
rwa kulszowa leczenie

Rwa kulszowa może powodować bardzo silne bóle pleców w okolicy lędźwiowej. Dlatego pierwszym stosowanym lekiem jest zwykle środek przeciwbólowy. Co jeszcze pomaga?

Spis treści:

Środki przeciwbólowe i przeciwzapalne

Najczęściej stosowane środki w leczeniu rwy kulszowej to niesteroidowe leki przeciwzapalne: paracetamol, ibuprofen, diklofenak, piroxycam, naproxen, ketoprofen. Mogą być do nich dodawane leki przeciwbólowe. Zbyt długie przyjmowanie tych leków może spowodować między innymi chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy.

Na rwę kulszową można stosować też żele zawierające leki przeciwbólowe. Często konieczne jest jednak przyjęcie silniejszych leków nieopioidowych, a nawet opioidowych.

Jakie są objawy rwy kulszowej?

Ćwiczenia i odpowiednia dieta

Leki to jednak nie jedyny sposób, by wyleczyć rwę. Dobre efekty lecznicze może przynieść fizykoterapia z wykorzystaniem żeli przeciwzapalnych, np. z wykorzystaniem ultradźwięków. 

Aby nie dopuścić do postępu choroby, należy regularnie ćwiczyć. Ćwiczenia  na rwę kulszową powinny działać relaksacyjnie na mięśnie przykręgosłupowe. O poradę warto poprosić rehabilitanta, który dobierze odpowiednie ćwiczenia i przekaże cenne wskazówki. Bardzo cenione są ćwiczenia na basenie i pływanie. 

Wskazana jest odpowiednia dieta, która pozwoli utrzymać wagę w normie. Ważne jest regularne spożywanie warzyw i owoców będących bogatym źródłem witaminy C. Zapobiega ona patologicznym zmianom w kościach. 

Inne sposoby na rwę kulszową

Bardzo ważne jest, żeby zredukować masę ciała, by na kręgosłup działała jak najmniejsza siła. Nie wolno także podnosić ciężarów. Jeśli już trzeba coś podnieść z podłogi, należy kucnąć i podnieść z wyprostowanymi plecami, nigdy z pozycji stojącej, schylając się.

Ból może być łagodzony przez okłady z parafiny oraz nagrzewanie polem elektromagnetycznym i naświetlanie promieniami lasera biostymulacyjnego.

Przy dyskopatiach bardzo pomocne są masaże. Czasami przy odpowiedniej technice można skutecznie odprowadzić dysk, który wypadł i natychmiast zmniejszyć dolegliwości bólowe. Powtarzanie masaży przynajmniej raz w tygodniu wzmacnia znacząco mięśnie przykręgosłupowe.

Dla stabilizacji kręgosłupa można stosować pasy biodrowe.

Stosujemy je tylko gdy mamy do czynienia z niestabilnością w kręgosłupie lędźwiowym. Same pasy lepiej wykorzystywać w profilaktyce chorób kręgosłupa lędźwiowego. Przydatne są np. przy podnoszeniu większych ciężarów oraz przy wielokrotnie powtarzanych ruchach, które mogą powodować dolegliwości bólowe odcinka lędźwiowego. Same pasy jednak nie zastąpią prawidłowości w wykonywaniu takich czynności.  Oczywiście pasów tych nie można nosić cały czas, ponieważ powodują osłabienie siły mięśniowej
– mówi Dorota Marcula, fizjoterapeutka z Centrum Medycznego Medyceusz w Łodzi.

Jeśli jednak zmiany są zbyt duże, a wypadnięty dysk powoduje poważne niedowłady i bardzo silne dolegliwości, jedynym skutecznym leczeniem może okazać się operacja.

rwa kulszowa leczenie

fot. Ula Bugaeva

Kiedy konieczna jest operacja?

Tak inwazyjne podejście jest na szczęście konieczne jedynie u 2-10% pacjentów z rwą kulszową. Wskazaniami do operacji są m.in.:

  • występujące przy rwie niedowłady,
  • zaburzenia czucia,
  • zatrzymanie oddawania moczu,
  • silny ból, którego nie uśmierzają leki.

Każdorazowo o konieczności przeprowadzenia operacji decyduje lekarz. 

Zobacz też:
Jak uniknąć bólu kręgosłupa piersiowego?
Ćwiczenia na ból w dolnym odcinku pleców

Dorota Marcula
Dorota Marcula
fizjoterapeutka

Absolwentka fizjoterapii na wydziale wojskowo-lekarskim Uniwersytetu Medycznego w Łodzi. Staż odbyła w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. Marii Skłodowskiej-Curie w Zgierzu. Swoje kwalifikacje i wiedzę ciągle podnosi na licznych kursach i warsztatach. Pracuje w Centrach Medycznych Medyceusz w Łodzi.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA