Za mało snu może wpływać na podwyższone ciśnienie/fot. Fotolia fot. Fotolia

Zwyrodnienie stawów – które stawy są zagrożone chorobą?

Bolące, zesztywniałe stawy biodrowe, kolanowe, kręgosłup – głównie szyjny i lędźwiowy, zawsze powinny wzbudzić czujność twoją i lekarza. Konieczne w tym wypadku jest rozważenie czy to nie zwyrodnienie stawów. Które stawy są najbardziej narażone na zwyrodnienie?
/ 29.08.2011 11:40
Za mało snu może wpływać na podwyższone ciśnienie/fot. Fotolia fot. Fotolia

Objawy zwyrodnienia stawów - ogólnie

Choć zajęty przez zwyrodnienie stawów może być niemal każdy staw organizmu, objawy bywają dość podobne. Przede wszystkim ból – początkowo występujący tylko podczas ruchów, stopniowo zwiększający swe natężenie, występujący coraz częściej i dłużej. Jego charakterystyczną cechą jest największe nasilenie po okresie bezruchu, np. po przespanej nocy czy po spędzeniu dłuższego czasu w fotelu. Czasami ekwiwalentem bólu bywa uczucie drętwienia, np. kończyny. Wraz ze wzrostem zaawansowania choroby, zazwyczaj po wielu latach, ból pojawia się także w spoczynku oraz w nocy.

Kolejnym, później występującym objawem jest ograniczenie ruchomości w stawie z wtórnym zanikiem mięśni okołostawowych. Mogą się pojawić przykurcze zgięciowe. Po latach choroby dochodzi do widocznego zniekształcenia stawu i okolicznych tkanek, towarzyszy temu wrażliwość na dotyk czasem również słyszalne podczas ruchów trzeszczenia.

Polecamy: Ból kolana, biodra lub rąk - to może być zwyrodnienie stawów

Objawy zwyrodnienia stawów - szczegółowo

Postać uogólniona choroby zwyrodnieniowej stawów, to jest taka, kiedy zajęte są stawy w co najmniej trzech okolicach, jest na szczęście rzadka. W przypadku zmian miejscowych, najczęściej objęte chorobą są:

  • stawy biodrowe (koksartroza) – boli głównie z przodu i poniżej stawu, także w pachwinie, ograniczenie ruchów pojawia się dość szybko – początkowo upośledzeniu ulega rotacja wewnętrzna,
  • stawy kolanowe (gonartroza) – ból w stawie i poniżej niego, bardziej dotkliwy podczas schodzenia ze schodów niż wchodzenia na nie, odczuwalne są także trzeszczenia podczas ruchów w stawie, po pewnym czasie dochodzi do zaburzenia osi kończyny – pojawia się szpotawość (kolana „odsuwają się” od siebie) lub koślawość (kolana „zbliżają się” do siebie),
  • stawy kręgosłupa (spondyloartroza) – częsta, różne nasilenie bólu, który może pojawiać się przy ruchach kończyn, dokucza także poczucie sztywności i ograniczenia ruchomości,
  • stawy rąk – osteofity (wyrośle kostne) widocznie zmieniają wygląd stawów, nazywamy je guzkami Heberdena i guzkami Boucharda, upośledzenie ruchomości i ból nie są zbyt nasilone,
  • inne: stawy krzyżowo – biodrowe, stawy stóp (w tym paluch koślawy, palce młoteczkowate), stawy kończyn górnych.

Choroba najbardziej doskwiera pacjentom, u których zajęte są stawy biodrowe, kolanowe oraz kręgosłup – znaczne upośledzenie ruchomości ogranicza  samodzielność i zwiększa stopień niepełnosprawności.

Przeczytaj: Zwyrodnienie kręgosłupa - leczmy je kompleksowo

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!