Arytmia nadkomorowa – czy trzeba ją leczyć?

Arytmia nadkomorowa – czy trzeba ją leczyć? fot. Adobe Stock
Zrobiłaś EKG i w opisie znalazłaś informację o arytmii nadkomorowej? Sprawdź, co to jest za problem i czy koniecznie trzeba się leczyć!
Marzena Bartoszuk / 30.03.2018 11:41
Arytmia nadkomorowa – czy trzeba ją leczyć? fot. Adobe Stock

O tym, że masz arytmię często dowiadujesz się przypadkiem, np. podczas wizyty u lekarza rodzinnego czy wówczas, gdy mierzysz ciśnienie aparatem, który wykrywa nieregularne bicie serca. Jednak to nie dotyczy zwykle arytmii nadkomorowej. Tę prawie zawsze odczuwasz i to bardzo wyraźnie!

Objawy arytmii nadkomorowej

Zdarza się czasem, że u danej osoby występują tylko pojedyncze nadkomorowe pobudzenia – i te, jako jedyne ze wszystkich rodzajów arytmii nadkomorowej, zwykle nie są odczuwalne. Ale najczęstsze postacie tej choroby, czyli częstoskurcz nadkomorowy, migotanie przedsionków, trzepotanie przedsionków i tachyarytmie zatokowe mają czasem bardzo wyraźne objawy.
Symptomy typowe dla nadkomorowych zaburzeń rytmu serca, to:

  • kołatanie serca (uczucie nierównego bicia)
  • duszności zasłabnięcia a nawet omdlenia (krótkotrwała utrata przytomności)
  • uczucie bólu lub dyskomfortu w klatce piersiowej
  • zawroty głowy  

Jak wykryć i jak leczyć arytmie nadkomorowe?

Do zdiagnozowania arytmii nadkomorowej wystarczy EKG, ale nie zawsze można zrobić to badanie akurat w momencie, gdy dodatkowe skurcze występują. Dlatego, jeśli czujesz, że nei zawsze twoje serce bije regularnie albo masz któryś z powyżej wymienionych objawów, konieczne będzie również całodobowe monitorowanie akcji serce (tzw. Holter). Jeśli pojawią się niepokojące dodatkowe skurcze pochodzenia nadkomorowego, znajdziesz tę informację w opisie. Pamietaj, że przyczyną tego problemu są często choroby lub wady serca (wrodzone lub nabyte), ale także ogólne (np. problemy hormonalne, schorzenia reumatyczne lub metaboliczne).

Dlatego ważne jest, by  znaleźć się pod opieką dobrego kardiologa i wykonać wszystkie zlecone przez niego badania.

Problemu nie wolno lekceważyć, gdyż poważne postacie arytmii nadkomorowe mogą nawet stanowić zagrożenie życia (np. migotanie przedsionków jest jedną z częstych przyczyn udarów mózgu). Dlatego trzeba się leczyć! Często wystarczy przyjmowanie preparatów regulujących rytm serca, czasem jednak konieczne są specjalistyczne zabiegi np. ablacja.

Przeczytaj także:
Jak zwolnić tętno i żyć dłużej?
Jak zapobiegać arytmii?
Jakie badania wykonać, by stwierdzić arytmię?
 

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA