Dzieci i gra komputerowa w technologii augmented reality/ Fot. Materiały Prasowe magnifiCo fot. Materaiały prasowe

Co to jest technologia augmented reality? Rzeczywistość rozszerzona w praktyce

Technologia elektroniczna augmented reality, czyli rzeczywistość rozszerzona to system łączący świat rzeczywisty z generowanym komputerowo. Technologia augmented reality coraz częściej wykorzystywana jest w biznesie, nauce lub w grach komputerowych.
/ 19.10.2012 15:07
Dzieci i gra komputerowa w technologii augmented reality/ Fot. Materiały Prasowe magnifiCo fot. Materaiały prasowe

Technologia augmented reality

Technologia augmented reality, czyli rzeczywistość rozszerzona to system, który łączy w sobie świat realny z rzeczywistością wirtualną, jest interaktywny w czasie rzeczywistym  i umożliwia swobodę ruchów w trzech wymiarach.

Jak działa technologia augmented reality?

Działanie technologii  polega na wprowadzeniu w pole widzenia kamery i podłączonego do niej komputera, wcześniej zakodowanego w pamięci specyficznego i unikalnego kształtu nazywanego markerem. Kamera śledzi ruch markera w swoim polu widzenia, a komputer w jego miejsce wyświetla generowany w czasie rzeczywistym obiekt 3D. Jest on widoczny w miejscu wyświetlenia obrazu tzn. na plazmie, obrazie projektora, dowolnym medium projekcyjnym.

Polecamy: Jak wybrać komputer dla ucznia?

Gdzie jest wykorzystywana technologia augmented reality?

Technologia wykorzystywana jest coraz częściej w nauce. W medycynie, gdzie dzięki doskonałemu obrazowaniu medycznemu, lekarze mogą mieć dostęp do danych na temat struktury i czynności narządów wewnątrz pacjenta.

 W lotnictwie, w którym instrumenty pokładowe wykorzystujące technologię ugmented reality pokazują pilotom ważne dane na temat ukształtowania terenu, który widzą przed sobą.

Również niektóre muzea na świecie wykorzystują  technologię do opisywania eksponatów w ważne informacje, np. miejsce odkrycia artefaktu.

Polecamy: Dziecko przed komputerem - porady dla rodziców

Technologia augmented reality w rozrywce

Technologię augmented reality wykorzystuje się także w rozrywce, a dokładniej w grach komputerowych. Jedną z takich gier jest  „Wonderbook: Księga Czarów”. Do gry potrzebna jest konsola PlayStation®3, kontroler ruchu  i kamerka internetowa. Gra „Wonderbook: Księga Czarów” ożyje, gdy będziesz ją czytać wraz ze swoim dzieckiem, i pozwoli wam rzucać zaklęcia przy użyciu kontrolera ruchu, który stanie się waszą magiczną różdżką.

Dzięki grze twoje dziecko wyruszy  w niezwykłą podróż, dzięki której pozna  tajniki magii oraz nauczy się sztuki rzucania zaklęć. Gra dzięki technologii rozszerzonej rzeczywistości umieści twoje dziecko w samym sercu wydarzeń i zapewni niezwykłą podróż do wyjątkowego świata magii!

Źródło: materiały prasowe  magnifiCo/ (dr)

Zobacz także: Programy dla dzieci

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!