Co to jest wysiłkowe nietrzymanie moczu?

Co to jest wysiłkowe nietrzymanie moczu?
Kiedy w trakcie wykonywania nawet niewielkiego wysiłku fizycznego obserwujemy oznaki nieotrzymania moczu, możemy podejrzewać tzw. wysiłkowe nieotrzymanie moczu – najczęstszą postać tej choroby. Objawem może być niewielki wyciek kliku kropli, aż po ilość normalnie oddawaną w trakcie wizyty w toalecie.
/ 11.06.2010 17:28
Co to jest wysiłkowe nietrzymanie moczu?

Sytuacje, w czasie których może dojść do ujawnienia wysiłkowego nietrzymania moczu, mogą być niekiedy bardzo krępujące, a niekiedy wręcz trywialne. Należą do nich sytuacje, kiedy dochodzi do wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, a są to takie sytuacje jak: śmiech, kaszel, podnoszenie ciężkich rzeczy i szeroko rozumiany wysiłek fizyczny. W cięższych postaciach tej choroby do przypadków inkontynencji moczu może dojść w trakcie wstawania z pozycji leżącej, w czasie chodzenia, w ruchu, a krańcowych stadiach - wyciek z cewki moczowej możemy zaobserwować w trakcie leżenia.

Dlaczego gubimy mocz?

Bezpośrednią przyczyną tego stanu jest niewydolność mechanizmu zwieraczowego cewki moczowej – mięśnia, który dzięki swojemu skurczowi zaciska cewkę i nie pozwala na swobodny wypływ moczu z pęcherza moczowego. Także nadmierna ruchomość cewki moczowej, pojawiająca się jako wynik uszkodzenia mięśni miednicy np. po porodzie, może powodować wspomniane objawy.

Czytaj też: Nietrzymanie moczu a ciąża

Zmiana stylu życia

Jest najprostszym sposobem na zniwelowanie objawów wysiłkowego nietrzymania moczu.

  1. Po pierwsze – redukcja masy ciała. Wykazano, ze redukcja masy ciała u otyłych pacjentek o co najmniej 5% zmniejszyła epizody nietrzymania moczu o 50% - czyli tak wiele, za tak niewiele!
  2. Po drugie – stop paleniu papierosów. Z badań epidemiologicznych wynika, że ciężkie postacie nietrzymania moczu są związane z paleniem papierosów.
  3. Po trzecie – zrezygnuj z ciężkiej pracy fizycznej. Unika się bowiem w ten sposób wzrostu ciśnienia w jamie brzusznej, które inicjuje nietrzymanie moczu. Nawet u młodych osób uprawiających wysiłek fizyczny np. w trakcie aerobiku opisano wystąpienie incydentów nietrzymania moczu.
  4. Po czwarte – dieta i unikanie zaparć. Wysoka podaż błonnika (obecny np. w otrębach zbożowych, kaszach, płatkach zbożowych, musli, pieczywie razowych i pełnoziarnistym) zapobiega niepotrzebnemu wysiłkowi w trakcie oddawania stolca, co powoduje zmianę położenia narządu rodnego, a także sprzyja wysiłkowemu nietrzymaniu moczu.

Co jeszcze można poradzić osobom gubiącym mocz w czasie wysiłku?

Najważniejszą sprawą jest oczywiście opróżnianie pęcherza moczowego bezpośrednio przed wysiłkiem, w czasie którego może dojść do inkontynencji, np. przed rozpoczęciem treningu sportowego.

Metody leczenia

Leczenie tej dolegliwości możemy przydzielić do trzech grup. Metody zachowawcze są pierwszym elementem leczenia, jak i też najbezpieczniejszym. Na czoło w tej grupie wysuwa się zdrowy styl życia, o którym wspomniałam powyżej. Do metod zachowawczych zaliczymy także trening mięśni dna miednicy, mający służyć ich wzmocnieniu. Najbardziej popularne są tzw. ćwiczenia Kegla. Stosujemy także stożki dopochwowe i elektrostymulację. Elementem uzupełniającym terapię wysiłkowego nietrzymania moczu są odpowiednie grupy leków. W leczeniu tej postaci inkontynencji stosujemy bardzo często maście z estrogenami oraz leki z grupy agonistów receptorów alfa.

Polecamy: Ćwiczenia zapobiegające nietrzymaniu moczu

Nie należy sugerować się opinią z niesprawdzonego źródła, że dany lek, skoro pomógł znajomej, pomoże i nam – warto zdać się na opinię specjalisty, który dobierze właściwe lekarstwo.

Leczenie operacyjne jest ostatecznym etapem leczenia, na który decydujemy się, jeśli zawiodą poprzednie etapy leczenia. Dobór operacji pozostaje w geście lekarza.

Zobacz także: 

Jakie wybrać podpaski NTM na noc? Opinie o TENA Lady Normal Night

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA