Usuń źródło alergenu
Pierwszym krokiem po wystąpieniu reakcji alergicznej musi być odstawienie leku. Kiedy organizm pozbędzie się alergizującej substancji, przestanie reagować. Przy dożylnym podaniu, zagrożenie jest większe, ale mija szybciej. W przypadku preparatów doustnych, które się długo wchłaniają, powinno się obserwować chorego do momentu wypłukania całej podanej dawki z organizmu.
Kiedy niezbędna jest pomoc?
W wielu przypadkach niezbędna jest wizyta lekarska lub nawet hospitalizacja. Kiedy obserwujesz niewłaściwe odpowiedzi organizmu, skonsultuj się z lekarzem prowadzącym. Natychmiastowej reakcji i pomocy pogotowia wymaga wstrząs anafilaktyczny oraz spuchnięcie gardła i języka, które mogą być bardzo groźne w skutkach.
Duszność, spadek ciśnienia tętniczego i kołatanie serca są najpoważniejszymi objawami. Ale tak naprawdę, każda niepokojąca Cię reakcja po podaniu leku powinna zostać skonsultowana z lekarzem.
Polecamy: Jak pomóc w przypadku wstrząsu anafilaktycznego?
Zmiana leku
Jeżeli choroba, na którą cierpisz wymaga ciągłej terapii, lek powinien zostać zmieniony na taki, który nie będzie uczulał. Często dobór takiego preparatu jest trudny, szczególnie gdy np. oporność bakterii nie pozostawia dużego wyboru antybiotyku.
Badania diagnostyczne
Dobrym pomysłem może okazać się zrobienie badań alergicznych pod okiem specjalisty alergologa. Ustalą one stopień alergizacji oraz odpowiedzą na pytanie jakie leki są u tego pacjenta bezpieczne. Może się również okazać, że reakcja podejrzewana o bycie alergią jest działaniem niepożądanym a jej mechanizm jest nieimmunologiczny.
Czytaj też: Działania niepożądane leków - czy mogą być groźne?
Poinformuj spokrewnionych
Ponieważ niektóre uczulenia mają prawdopodobieństwo występowania rodzinnego, poinformuj Twoich bliskich o wykrytym u Ciebie uczuleniu. Wytłumacz również jak powinni się zachować gdy Twój organizm rozwinie reakcję alergiczną w odpowiedzi na alergen. Wytłumacz jak ważna i odpowiedzialna jest ich funkcja.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!