Czy mięśniaki macicy mają wpływ na ciążę?

Jakie prawa ma kobieta w ciąży przebywająca w szpitalu?
Co zrobić kiedy lekarz zdiagnozuje u nas mięśniaka? Czy wielkość mięśniaków i ich umiejscowienie ma wpływ na akcję porodową? Kiedy jest najlepszy czas na usunięcie mięśniaków? Czy usunięcie mięśniaków u niepłodnych kobiet wpływa na zajście w ciążę?
/ 07.08.2012 15:13
Jakie prawa ma kobieta w ciąży przebywająca w szpitalu?

Zanim zdecydujesz się na ciążę…

Decyzja o powiększeniu rodziny należy do jednej z najważniejszych decyzji w życiu. Dlatego, na etapie planowania dziecka, warto wykonać niezbędne badania, które skontrolują stan zdrowia kobiety starającej się o zajście w ciążę. Jednym z rekomendowanych badań jest dopochwowe badanie USG, dzięki któremu możliwe jest m.in. wykluczenie lub zdiagnozowanie mięśniaków macicy.

Mięśniak i co dalej?

W przypadku kobiet, u których zdiagnozowano mięśniaki macicy, a które jeszcze nie rodziły i planują macierzyństwo, szczególnie istotny jest dobór metody leczenia. Usunięcie mięśniaków u niepłodnych kobiet pozwala na zajście w ciążę aż w 30–80% przypadków.

Metoda leczenia schorzenia powinna być wspólną decyzją lekarza prowadzącego oraz pacjentki. W Polsce wachlarz możliwości jest szeroki – od nieinwazyjnego leczenia farmakologicznego, aż po leczenie operacyjne.

Zobacz też: Wulwodynia - jak opisać ból?

Jaki wpływ na ciążę mają mięśniaki macicy?

Zdiagnozowanie mięśniaków macicy w czasie ciąży, jest dla przyszłej mamy jednoznaczne z koniecznością przebywania pod ścisłą kontrolą lekarza ginekologa. Zmiany hormonalne zachodzące podczas ciąży mogą wpływać na szybszy rozrost mięśniaków. W niektórych przypadkach mięśniaki mogą wywołać przedwczesne skurcze lub uniemożliwić poród naturalny.

Jeśli mięśniaki są nisko umiejscowione i osiągają duże rozmiary, mogą znacznie komplikować akcję porodową. Z tego powodu często rekomendowane przez lekarza jest wykonanie cięcia cesarskiego. Koniecznością dla kobiety ciężarnej, u której zdiagnozowano mięśniaki, są regularne konsultacje z lekarzem ginekologiem.

Kiedy najlepiej usunąć mięśniaki macicy?

Mięśniaków macicy nie usuwa się w trakcie ciąży. Lekarze zalecają, aby zabiegi chirurgiczne wykonywać dopiero po zakończeniu połogu, czyli po upływie około 6 tygodni od porodu. Interwencje chirurgiczne nie powinny mieć wpływu na kolejną ciążę, ale niestety nie gwarantują tego, że problem mięśniaków macicy nie powróci.

Warto wykonywać regularne badania i dbać o swoje zdrowie, gdyż profilaktyka może uchronić kobiety, które są mamami lub dopiero planują ciążę, przed poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi.

Źródło: materiały prasowe/jm

Zobacz też: Rak szyjki macicy - obowiązkowy poradnik każdej kobiety

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA