W starszym wieku powinniśmy pamiętać o produktach usprawniających pracę mózgu, serca, układu trawiennego /fot. Fotolia

Czy rozwojowi choroby Alzheimera można zapobiec?

Lęk przed starością to często lęk przed demencją, której najczęstszą przyczyną jest choroba Alzheimera. Stan wiedzy o przyczynach choroby, jak również możliwości jej leczenia i zapobiegania są na razie niewielkie. Zobacz, co wiemy o chorobie Alzheimera.
/ 26.09.2016 13:34
W starszym wieku powinniśmy pamiętać o produktach usprawniających pracę mózgu, serca, układu trawiennego /fot. Fotolia

Wiele pomysłów, mało dowodów

Nie istnieją oficjalne zalecenia dotyczące profilaktyki choroby Alzheimera. Powodem tego jest m.in. brak odpowiednich badań naukowych. Zaobserwowano np. że kobiety, które po menopauzie przyjmowały hormonalną terapię zastępczą, zapadają znacznie rzadziej na chorobę Alzheimera. Terapia hormonalna nie może być jednak stosowana jako środek zapobiegawczy, ponieważ zwiększa ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru mózgu i chorób zakrzepowych.

Badano również wpływ długotrwałego stosowania leków przeciwbólowych i przeciwzapalnych, takich jak aspiryna czy ibuprofen, na występowanie choroby. Okazuje się bowiem, że proces zapalny sprzyja obumieraniu komórek mózgu. Przeprowadzono kilka badań, jednak nie przyniosły one jednoznacznych rezultatów.

Zobacz także: Na czym polega choroba Alzheimera?

Dieta na zdrowy mózg

Trwają dyskusje nad rolą cholesterolu i tłuszczów w rozwoju choroby Alzheimera. Istnieją doniesienia o wpływie spożywanych kwasów tłuszczowych na ryzyko zachorowania. Osoby przyjmujące z pożywieniem duże ilości nasyconych kwasów tłuszczowych miałyby mieć podwyższone ryzyko zachorowania. Odwrotnie spożywanie pokarmów bogatych w nienasycone kwasy tłuszczowe, miałoby to ryzyko obniżać. Taką zależność zaobserwowano jedynie u nosicieli wariantu APOE4 (około 40% chorych). W innych badaniach stwierdzono, że długotrwałe przyjmowanie leków obniżających poziom cholesterolu (statyny) zmniejsza ryzyko wystąpienia choroby.

Obok leczenia hipercholesterolemii (podwyższonego poziomu cholesterolu we krwi), korzystnie na ryzyko zachorowania mogą wpływać również kontrolowanie cukrzycy i nadciśnienia tętniczego.

Witaminy i suplementy diety

Wiele mówi się o wpływie odpowiedniej diety na funkcjonowanie mózgu. Brak jest jednak jednoznacznych dowodów, aby przyjmowanie (w diecie lub w formie suplementów) witaminy E, innych antyoksydantów lub preparatów miłorzębu obniżało szanse zachorowania na chorobę Alzheimera.

Umysł w dobrej formie

Ważną rolę w zapobieganiu chorobie Alzheimera odgrywa regularna aktywność umysłowa. Może mieć ono formę rozwiązywanie krzyżówek lub innego rozwijania swoich pasji. Bardzo istotna jest również aktywność społeczna, tzn. utrzymywanie kontaktów z innymi ludźmi. Zaobserwowano bowiem, że osoby żyjące samotnie, stroniące od ludzi chorują znacznie częściej niż osoby towarzyskie.

Polecamy: Czy choroba Alzheimera jest dziedziczna?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!