Cera, twarz, kobieta, lustro, pielęgnacja skóry. Fot. Fotolia/Edipress fot. Fotolia

Czystek - skuteczny sposób na trądzik?

Badania wykazały, że stosowanie ekstraktu z czystka może poprawić stan cery trądzikowej - regularne picie herbaty z czystka powstrzymuje rozprzestrzenianie się bakterii trądziku. Dobre efekty przynosi także smarowanie zmienionych chorobowo miejsc roztworem z czystka.
/ 13.06.2019 22:05
Cera, twarz, kobieta, lustro, pielęgnacja skóry. Fot. Fotolia/Edipress fot. Fotolia

Trądzik to nie tylko problem nastolatków

Trądzik uchodzi za niezwykle uporczywą chorobę. Szczególnie często występuje w okresie dojrzewania, ale pojawia się też u dorosłych kobiet, przede wszystkim podczas miesiączki. Choroby trądzikowe występują także u niemowląt i dzieci, jak również u młodych dorosłych osób.

Przy schorzeniach tego rodzaju zatykają się gruczoły łojowe przy cienkich włoskach porastających skórę. Dochodzi do zbierania się zrogowaciałej skóry, tłuszczu i bakterii. Powstają wągry, wchodzi stan zapalny i zaczyna zbierać się ropa. Najczęściej pojawiają się na twarzy, plecach i klatce piersiowej.

Zobacz także: Zioła na trądzik

Leczenie trądziku przy pomocy czystka

Leczenie jest zazwyczaj długotrwałe, a w medycynie konwencjonalnej prowadzone często przez stosowanie antybiotyków i kortyzonu, gdy zawodzi smarowanie wolnymi od tłuszczu mleczkami, żelami czy kremami, naświetlanie promieniami UV i wiele innych wątpliwych metod.

W laboratorium chemicznym dr E. Weßlinga w Altenberge w trakcie badań udało się jednoznacznie potwierdzić lecznicze działanie ekstraktu z czystka na przypadki trądziku.

Wyniki tych badań są tak interesujące, że warto przyjrzeć się im bliżej.

  1. Najpierw w laboratorium gotowano herbatę z czystka. W ten sam sposób sporządzono ekstrakt z kwiatów rumianku i kwiatów nagietka, by porównać działanie poszczególnych roślin. Kolejną porównywaną substancją był antybiotyk – streptomycyna.
  2. Napełniono szklane szalki zwykle wykorzystywaną w takich badaniach specjalną pożywką z rosołu, pozyskiwaną z wodorostów substancją agar-agar i kilkoma innymi składnikami. Uzupełniono to wszystko domieszką typowych bakterii występujących przy trądzikowym zapaleniu skóry, Propionibacterium acnes.
  3. Do tej zainfekowanej bakteriami pożywki naukowcy dodawali ekstrakt z czystka, z kwiatów rumianku lub nagietka, albo streptomycynę.

W takiej samej dla wszystkich próbek temperaturze 36 °C już po 48 godzinach nastąpił zadziwiający efekt. Ekstrakt z czystka i antybiotyk wyraźnie uniemożliwiły rozprzestrzenianie się bakterii trądziku. Na to wskazywały jednoznacznie wyniki. Z kolei bakterie w szalkach z ekstraktem z kwiatów rumianku czy nagietka mogły rozmnażać się bez przeszkód i wypełniać naczynia po brzegi. Ekstrakt z rumianku ani z nagietka nie są więc w stanie zwalczyć typowych bakterii trądziku.

Naukowcy z Altenberge doszli ostatecznie do wniosku, że ekstrakt z czystka wyraźnie blokuje wzrost bakterii typu Propionibacterium ascnes.

W specjalistycznej klinice chorób skóry w Bad Rothenfelde lekarz prowadzący, dr Rainer H. Wölbling, przeprowadził w 1993 roku badania na czworgu pacjentach z trądzikiem. Pacjentom zalecono, by dwa razy dziennie smarowali dotknięte trądzikiem miejsca roztworem z czystka za pomocą plasterków ogórka. U wszystkich pacjentów po 28 dniach nastąpiło wyraźne cofnięcie się wysypek trądzikowych.

Wprawdzie liczba pacjentów, którzy wzięli udział w badaniach nie jest wystarczająco duża, aby mogła być reprezentatywna, ale wynik jest wart zauważenia.

Na Uniwersytecie w Münster jeden z doktorantów przedstawił w 1992 roku rozprawę doktorską na temat czystka. W ramach prowadzonych badań podjęto szereg prób laboratoryjnych, które wyraźnie wykazały hamujące stan zapalny działanie czystka.

Fragment pochodzi z książki "Czystek. Zdrowie i piękno dzięki jednej roślinie", Wydawnictwo Vital. Publikacja za zgodą wydawcy.

Zobacz także: Jakie są nowoczesne sposoby walki z trądzikiem?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (5)
/10.05.2017 22:42
Skuteczna na trądzik jest Konopia !! Borykasz się z trądzikiem, wypryskami, zaskórnikami lub wągrami i nic nie pomaga? Cera tłusta i trądzikowa wymaga specjalnej pielęgnacji oraz odpowiedniej diety. Spróbuj naszych produktów, które są w 100% naturalne. Jak wiadomo wiele problemów skórnych zaczyna się od środka dlatego w diecie nie powinno zabraknąć cynku. Ten pierwiastek działa leczniczo na trądzik i ułatwia gojenie ranek, a jego niedobór pogłębia zmiany skórne. Nasze NASIONA KONOPNE stanowią doskonałe uzupełnienie diety w cynk, witaminy B1, B2, B3 składniki odżywcze, a zawarte w nich kwasy omega-3 i omega-6 dodatkowo odżywiają skórę i poprawiają wygląd włosów i paznokci. Do stosowania zewnętrznego polecamy szczególnie KONOPNY KREM SKIN z olejkiem rozmarynowym, który posiada właściwości antybakteryjne i przeciwgrzybicze oraz olejkiem jojoba zatrzymującym proces starzenia się i rozjaśnia blizny. Do oczyszczania Twojej skóry twarzy idealnie sprawdzi się KONOPNE BIO MYDŁO wzbogacone w rokitnik, aloes oraz kurkumę. Zastosuj także okłady z LIŚCI KONOPNYCH, które oczyszczają skórę z toksyn. Obejmij swoją skórę najłagodniejszą opieką, na którą sobie zasługuje i sama jej żąda. Rozpocznij pełną kuracje w walce z problemową cerą! konopiafarmacja.pl
/12.07.2016 20:24
Mnie pomogły tabletki na trądzik 4akne. Spokojnie można kupić je w sklepie i nie odstraszają ceną. Dodatkowo piję zieloną herbatę i mam dobry tonik do twarzy. W czasie lata nie stosuje podkładu, bo on strasznie zapycha twarz i produkuje się więcej łoju.
/23.02.2016 13:29
cZYSTEK NAPRAWDĘ POMAGA! CIAGLE COS MI WYSKAKUJE NA TWARZY PIJE CODZIENNIE JUZ 2 TYDZIEN. NAPRAWDE NIE MAM ZADNYCH WYSYPÓW ANI POJEDYŃCZYCH KROSTÓW. POLECAM
POKAŻ KOMENTARZE (2)