Trądzik – 10 ciekawostek

Trądzik/fot. Fotolia
Czy wiesz, że zbyt częste mycie skóry objętej trądzikiem może spowodować efekt „jojo” i nasilić występowanie krost, witamina B5 pomaga skórze z wypryskami, a doustna terapia antybiotykowa stosowana w leczeniu trądziku może prowadzić do mutacji bakterii znajdujących się na skórze?
/ 14.10.2011 11:11
Trądzik/fot. Fotolia

10 faktów w leczeniu trądziku:

  1. Potocznie uważa się, że trądzik młodzieńczy stanowi „spadek” genetyczny po rodzicach, w związku z czym pojawia się i kończy w swoim czasie niezależnie od postępowania. Naszym celem powinno być uświadamianie, że przypadłość ta nie jest  prawidłowym zjawiskiem fizjologicznym skóry i nie powinna pojawiać się w różnym wieku.
  2. Stosowanie zmywaczy, toników, lotionów i żeli przeciwtrądzikowych, ogólnie dostępnych w marketach w przypadku samodzielnego, często błędnego zdiagnozowania trądziku, zazwyczaj prowadzi do przykrych następstw i pogorszenia kondycji skóry.
  3. Doustna terapia antybiotykowa, stosowana przez dłuższy czas, w rezultacie pogarsza sytuację ze względu na obniżanie odporności skóry. Pożyteczne bakterie podlegają znacznej redukcji, a te szkodliwe ulegając mutacji i stają się w końcu oporne na działanie antybiotyków.
  4. Napary i wyciągi ziołowe o działaniu przeciwzapalnym wspomagają kuracje,  ale nie należy przesądzać o ich całkowitej skuteczności.
  5. Duże nieporozumienie dotyczy działania antyutleniającego w leczeniu trądzików. Wolne rodniki nie są przyczyną powstawania trądziku.
  6. Accutane i Roaccutane to leki  wpływające na ogólny stan zdrowia, obciążające wątrobę i nerki bez 100% pewności na sukces. W ok. 15–20% po przebytej kuracji następują nawroty.
  7. Stosowanie witaminy B5 o wyższych stężeniach jest błędnie uważane za kluczowe w leczeniu trądziku.
  8. Zbyt częste mycie skóry objętej trądzikiem może spowodować efekt” jojo” i przyczynić się do wzmożonej pracy gruczołów łojowych lub też może spowodować całkowity brak lipidów i wywołać uporczywą suchość skóry.
  9. Zewnętrzne kosmetyki i leki ziołowe nie wystarczą do leczenia trądziku.
  10. Prawidłowe rozpoznanie rodzaju trądziku, indywidualny dobór kosmeceutyków i leków wspomagających, jak również profesjonalne zabiegi, stwarzające optymalne warunki dla prawidłowej kondycji skóry są naszym kluczem dla uzyskania najlepszych rezultatów w leczeniu trądziku bez skutków ubocznych.

Zobacz też: Jak żyć z trądzikiem różowatym?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA