Dlaczego dochodzi do powstania tętniaka aorty?

Zawał / fot. Fotolia
Tętniak aorty, szczególnie niewykryty oraz nieleczony, jest bardzo groźną chorobą. W 70% przypadków pęknięcia wcześniej bezobjawowego tętniaka dochodzi do śmierci pacjenta. Dlatego tak ważne jest zapobieganie jego powstawaniu oraz szybkie wdrażanie leczenia. Kto jest zagrożony tętniakiem aorty?
/ 01.02.2011 10:55
Zawał / fot. Fotolia

Co to są czynniki ryzyka?

Czynniki ryzyka to stany lub zachowania, co do których wykazano, że częściej są związane z występowaniem konkretnego schorzenia. Ważne jest, że unikanie ich może opóźnić lub nie dopuścić do nadejścia choroby.

Czy znamy czynniki ryzyka związane z powstawaniem tętniaka aorty?

Od wielu lat prowadzone są badania na tysiącach ludzi, które mają za zadanie określenie czynników ryzyka dla tętniaka aorty. Do tej pory udało się ustalić kilka z nich.

  • Pierwszymi, bardzo ważnymi czynnikami są wiek i płeć pacjenta. Okazuje się, że najbardziej narażeni na tętniaka są mężczyźni powyżej 65 roku życia. Pomijając pacjentów, u których poszerzenie tętnic jest uwarunkowane genetycznie, ryzyko występowania tętniaków aorty rośnie proporcjonalnie z wiekiem,
  • Kolejnymi czynnikami, które nie mogą umknąć uwadze, są nadciśnienie tętnicze, podwyższony poziom cholesterolu we krwi oraz palenie papierosów. Wszystkie te czynniki przyczyniają się do rozwoju miażdżycy, która jest główną przyczyną zmian w naczyniach krwionośnych. Dotychczas nie wyjaśniono, dlaczego zmiany miażdżycowe mogą prowadzić w aorcie albo do zwężenia jej światła albo do powstawania tętniaków. Niemniej jednak wymienione czynniki potęgują swoje działanie, także im ich więcej, tym większe ryzyko wystąpienia tętniaka. Ponadto udowodniono, że nadciśnienie tętnicze wywiera również efekt tętniako-twórczy niezależnie od działania promiażdżycowego.

Czytaj też: Mój antyprzyjaciel papieros

  • Niektórzy uważają, że może istnieć czynnik genetyczny, który predysponuje do tętniaków aorty. Zdanie to wynika z faktu, że często u pacjentów z tętniakiem wywiad rodzinny jest silnie obciążony, to znaczy, że ich rodzice czy dziadkowie także cierpieli na powyższe schorzenie.
  • Ostatnio coraz częściej podkreśla się znaczenie stanu zapalnego w rozwoju tętniaków aorty. Mogą na to wpływać nieprawidłowości w regulacji tak zwanych proteaz (powszechnie występujące w naszym organizmie enzymy biorące udział w rozkładzie białek) i ich inhibitorów. U wielu pacjentów z tętniakiem aorty stwierdzono podwyższone wartości enzymów proteolitycznych, które mogą prowadzić do zmniejszenia elastyczności ściany aorty i tworzenia się w niej tętniaków. Zaobserwowano także znacznie zwiększone ilości cytokin prozapalnych w otoczeniu tętniaków.

Na koniec należy podkreślić, że dla profilaktyki tętniaków aorty istotne znaczenie ma właściwa kontrola nadciśnienia, korekcja zaburzeń lipidowych oraz zaprzestanie palenia tytoniu. Wszystkie te działania powinny być podjęte we wczesnym okresie życia, aby uniknąć powstawania nieodwracalnych zmian w aorcie.

Polecamy: Jaka dieta jest zdrowa dla serca?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA