Dlaczego głos się starzeje?

Wraz z wiekiem głos zmienia się. Maleje jego skala, zmienia się modulacja, słabnie natężenie. Lecząc się u lekarza logopedy lub foniatry możemy powstrzymać tempo rozwoju Presbylaryngis /fot. Shutterstock
Pewnie pamiętasz głos swojej babci, jako cichy, zrównoważony, czasem łamiący się i wymagający dłuższego odpoczynku w trakcje dyskusji przy rodzinnym stole. Może zauważasz u siebie takie zmiany? Starzenie się krtani dotyczy wszystkich ludzi, jednak występuje w różnie nasilonym stopniu.
/ 26.09.2016 13:27
Wraz z wiekiem głos zmienia się. Maleje jego skala, zmienia się modulacja, słabnie natężenie. Lecząc się u lekarza logopedy lub foniatry możemy powstrzymać tempo rozwoju Presbylaryngis /fot. Shutterstock

Poproś o pomoc specjalistę

Jeśli znacznie upośledza ono funkcję mowy, należy do patologii i wymaga specjalistycznego leczenia. Jeśli występują u Ciebie niżej wymienione objawy i jesteś przedstawicielem sędziwego wieku, skontaktuj się z laryngologiem w celu dalszej diagnostyki i leczenia. Nie martw się, jeszcze będziesz w stanie wznosić okrzyki radości podczas meczu ulubionej drużyny!

Dlaczego mój głos tak bardzo się zmienia?

Starzenie się krtani jest to stan, w którym fałdy głosowe i kierujące nimi mięśnie ulegają atrofii, staja się cienkie, zdecydowanie mniej elastyczne i nie wykonują odpowiednio swoich funkcji. Struny głosowe nie spotykają się w linii prostej, ponieważ nie są aż tak jędrne. Podczas starzenia się głos mężczyzny staje się wyższy, natomiast kobiety- niższy. Pewien stopień zmian obserwuje się już u osób powyżej 40. roku życia.

Zaobserwowałeś u siebie te objawy? Skonsultuj się z lekarzem!

W związku z tym pacjent obserwuje chrypkę oraz "powietrzny’ głos. Zmniejsza się skala głosu, co związane jest również ze słabą modulacją długości fałdów. Mowa staje się słaba i cicha, a utrzymanie jego odpowiedniej jakości przez całą rozmowę wymaga coraz większej energii w trakcie mówienia.

Zdiagnozujmy więc tę przypadłość

Rozpoznanie ustala się na podstawie badania fibroskopowego oraz stroboskopowego. Fiberoskopem zagląda się do krtani z możliwością oceny anatomicznej struktur i określenia wizualnie stopnia zmian. Stroboskopia natomiast pozwala na ocenę funkcjonalną - odpowiednio dobrana częstotliwość światła pozwala na obejrzenie działania fałdów w zwolnionym ruchu. Dzięki temu można sprawdzić czy fałdy stykają się w linii pośrodkowej i czy tkanki są wydolne.

Możliwości terapii

Mimo, iż jest to częste schorzenie, nie każdy pacjent wymaga leczenia. Leczenie polega na plastyce krtani lub wstrzyknięciu materiału ujędrniającego fałdy głosowe, np. tkankę tłuszczową. Terapia głosu po dopieką doświadczonego logopedy prowadzona pod okiem lekarza foniatry przynosi również duże korzyści.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA