Najważniejsza jest wczesna diagnostyka
Brodawczaki są niezłośliwymi zmianami rozrostowymi pojawiającymi się na fałdach głosowych. Są jednak uważane za stan przednowotworowy, czyli predysponujący do rozwoju raka krtani. Z tego względu niezwykle ważne jest jego skuteczne leczenie. Zmiany te najczęściej występują u dorosłych mężczyzn, mogą jednak stać się udziałem również dzieci.
Skąd się biorą brodawczaki?
Brodawczaki mają etiologię wirusową, a czynnikiem sprawczym jest pochodzący od nazwy wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) . Jest to ten sam patogen, który odpowiada m.in. za raka szyjki macicy. Brodawczaki zazwyczaj lokalizują się przy wolnym brzegu strun głosowych uniemożliwiając im zetknięcie się w linii pośrodkowej a przez to powstanie głosu odpowiedniej barwy.
Zmiana głosu w następstwie rozrostu
W związku z tym powodować mogą one chrypkę czy ‘powietrzny’ głos oraz szybkie jego męczenie. Jest to szczególnie uporczywe dla ludzi, którzy zawodowo muszą intensywnie operować głosem, jak np. nauczyciele. Może pojawić się również uczucie duszności przy szybko rozrastającym się i dużym brodawczaku, który zwęża drogi oddechowe.
Badania diagnostyczne
Aby rozpoznać zmianę stosuje się metody pozwalające na uwidocznienie krtani - laryngoskopię i ewentualnie fiberoskopie. Lekarz wyklucza inne przyczyny powstawania objawów oraz kieruje na dalsze leczenie.
Jaką terapię proponuje medycyna?
Poprawę można uzyskać stosując leczenie konwencjonalne oraz terapię mowy prowadzoną pod kontrolą lekarzy foniatrów.
Jeśli to nie wystarczy, konieczne może być leczenie mikrochirurgiczne. Wypływ na powstawanie brodawczaków mieć może choroba refluksowa. Niestety mimo dobrych wyników terapii, choroba może nawracać.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!