U kogo najczęściej występuje rak krtani?

Proces zamykania się światła tętnic szyjnych jest długotrwały. Pierwsze objawy związane są ze zbyt słabym przepływem krwi przez mózg – zawroty i bóle głowy. W ostateczności zwężenie tętnic szyjnych może doprowadzić do udaru mózgu./ fot. Fotolia
Rak krtani jest jedną z najgroźniejszych i dość częstych chorób nowotworowych. Dotyczy on głównie mężczyzn po 50. roku życia, jednak częstość zachorowań wśród osób młodszych i kobiet ciągle wzrasta. Może być to związane z coraz powszechniej występującymi zanieczyszczeniami uszkadzającymi krtań i powodującymi coraz głębsze przekształcanie nabłonka tego wrażliwego narządu.
/ 26.09.2016 13:30
Proces zamykania się światła tętnic szyjnych jest długotrwały. Pierwsze objawy związane są ze zbyt słabym przepływem krwi przez mózg – zawroty i bóle głowy. W ostateczności zwężenie tętnic szyjnych może doprowadzić do udaru mózgu./ fot. Fotolia

Zgubne palenie papierosów

Etiologia nowotworu zależna jest od występowania czynników drażniących delikatne tkanki krtani. Wpływają bowiem one na stopniowe przekształcanie się nabłonka ją wyścielającego. Należą do nich palenie tytoniu oraz picie wysokoprocentowego alkoholu a także niektóre zanieczyszczenia.

Różne umiejscowienie - różne objawy

W zależności od umiejscowienia rak krtani różni się rokowaniem oraz daje subtelnie inne objawy. W przypadku raka okolicy nagłośniowej rośnie i daje przerzuty dość szybko. Objawy związane są głównie z dyskomfortem w czasie przełykania. Rak głośni daje bardzo wczesne objawy w postaci zaburzenia barwy głosu lub chrypki. Późno natomiast daje przerzuty, czyli jest nowotworem krtani o najlepszym rokowaniu. Rak podgłośni jest najrzadszy i objawy występują późno. Charakteryzuje się on również najgorszym rokowaniem.

W każdym przypadku duży rozrost powoduje utrudnienie oddychania i duszność.

Metody oceny guza

Stosuje się zasadę, iż każda osoba paląca, u której stwierdza się chrypkę trwającą powyżej 3. tygodni powinna zostać zakwalifikowana do badania laryngologicznego.

W diagnostyce stosuje się zarówno badania obrazowe całej okolicy szyi, jak na przykład tomografię komputerową oraz badanie endoskopowe - czyli laryngoskopię. Pobrany fragment guza zostaje poddany ocenie histopatologicznej w celu dokładnego ustalenia pochodzenia i rodzaju guza. Ma to wpływ na leczenie. Przy wykryciu raka krtani stosuje się również diagnostykę w stosunku do innych nowotworów związanych z paleniem papierosów, jak inne raki głowy i szyi czy rak płuca.

 

Czy są jakieś możliwości leczenia raka krtani?

W zależności od umiejscowienia i stopnia zaawansowania stosuje się różnorodne techniki terapeutyczne. Przy niskim zaawansowaniu guza metodą z wyboru jest radioterapia. Uzupełniona ona być może przez laseroterapię czy inną technikę operacyjną oszczędzającą krtań. W przypadku bardziej zaawansowanych zmian wycinana jest całą krtań oraz ewentualnie węzły chłonne.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA