Dlaczego siwieją nam włosy?

Wysiłkowe nietrzymanie moczu zdarza się najczęściej u starszych kobiet / fot. Fotolia
W czerwcowym wydaniu czasopisma Cell opublikowano pracę doktor Mayumi Ito, której zespół odkrył, że sygnalizacja Wnt ma zasadnicze znaczenie w koordynacji komórek macierzystych i jest kluczowa dla pigmentacji włosów.
/ 26.10.2011 16:04
Wysiłkowe nietrzymanie moczu zdarza się najczęściej u starszych kobiet / fot. Fotolia

Od dawna wiadomo, że komórki macierzyste mieszków włosowych i melanocytów (produkujące pigment) współpracują ze sobą i odpowiadają za kolor włosów. Jaki był mechanizm tej współpracy jednak nie wiedziano. W czerwcowym wydaniu czasopisma Cell opublikowano pracę doktor Mayumi Ito. Jej zespół odkrył, że sygnalizacja Wnt ma zasadnicze znaczenie dla koordynacji tych dwóch typów  komórek macierzystych i jest kluczowa dla pigmentacji włosów.  W publikacji wskazano możliwość zastosowania nowej techniki w kierowaniu pigmentacją, taką jak siwienie. Badano również model regeneracji tkanek. Komunikacja między komórkami macierzystymi włosa i zmiana koloru włosów podczas cyklu rośnięcia włosów może dostarczyć nam wskazówek odnośnie regeneracji narządów zawierających różne typy komórek.  

Korzystając z mysich modeli naukowcom udało się zbadać szlak sygnalizacji Wnt. Szlak ten umożliwia współpracę pomiędzy komórkami macierzystymi mieszka włosowego i melanocytów pozwalając na stworzenie pigmentowanych włosów. Badania również wykazały, że wadliwy lub zahamowany szlak Wnt nie tylko hamuje odrastanie włosów, ale uniemożliwia również aktywację komórek macierzystych melanocytów konieczną do pigmentacji włosów. Brak tej aktywacji prowadził do odrastania siwych włosów. Badanie dowodzi, że szlak sygnalizacji Wnt jest kluczowy dla regulacji komórek macierzystych melanocytów i pokazuje związek melanocytów z regeneracją włosów. Ta wiedza umożliwi lepsze zrozumienie procesów, w których uczestniczą melanocyty oraz zmian, w których melanocytów brakuje – jak siwienie, oraz takich, w których ich przyrost jest niekontrolowany – jak w przypadku czerniaka.

Zobacz też: Jak ukryć siwe włosy?

ScienceDaily / kp

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Tagi: włosy

Redakcja poleca

REKLAMA