Drugie życie – kampania na Ogólnopolski Dzień Transplantacji

Drugie życie fot. kampania Drugie życie
Ogólnopolski Dzień Transplantacji przypada na 26 stycznia. Do szerzenia wiedzy na jej temat przyczyniają się rozmaite gwiazdy, lekarze, politycy, księża, a także uczniowie, którzy chcą zwracać uwagę na to, jak ważne jest dawstwo narządów. Tym bardziej, że oraz więcej potrzebujących oczekuje na przeszczep.
Marta Słupska / 25.01.2017 13:18
Drugie życie fot. kampania Drugie życie

26 stycznia obchodzimy Ogólnopolski Dzień Transplantacji. Z tej okazji ruszyła kolejna akcja „Drugie życie” zorganizowana przez szkoły z dwóch województw: wielkopolskiego i dolnośląskiego. Uczniowie nakręcili 30-sekundowe filmy w konwencji Manekin Challenge, chcąc w ten nietypowy sposób zwrócić uwagę na problem wciąż niskiej wiedzy społecznej na temat świadomego dawstwa narządów. To jednak nie koniec ich działań.

Organy do przeszczepu będą drukowane

Drugie życie

Młodzież Małopolski zainauguruje swoją kampanię 26 stycznia, na szkoleniu z wiedzy o transplantacji, uczniowie ze Śląska włączą się w lutym. Nakręcone filmiki zwracają uwagę na kwestię dawstwa narządów i skłaniają do refleksji nad transplantacją.

Młodzież biorąca udział w kampanii „Drugie Życie” podjęła szczególne wyzwanie, aby wesprzeć osoby oczekujące na przeszczepienie. Młodzi ludzie wspólnymi siłami chcą rozdać milion oświadczeń woli. Do tej pory, w ramach wszystkich edycji, uczniowie z 660 szkół rozdali ich ponad 900 tysięcy. Oświadczenie woli to mały kartonik, wielkości karty kredytowej, na którym zapisana jest nasza decyzja zezwalająca na przekazanie organów po śmierci.

Chcemy nakłonić każdego, aby w codziennym pędzie zatrzymał się chociaż na 30 sekund i zastanowił nad swoim zdaniem na temat transplantacji i donacji narządów. Może uwagę zwykłych ludzi, którzy na co dzień otoczeni są natłokiem informacji, zwrócą nasze krótkie filmy, w których słowa są tak naprawdę zbędne. Młodzież stanęła na wysokości zadania – przygotowane przez uczniów scenki są naprawdę przejmujące. Cieszę się, że swoją wrażliwością młodzi ludzie wspierają osoby czekające na przeszczepienie
– podsumowała dr Teresa Dryl-Rydzyńska, dyrektor generalny Fresenius Medical Care Polska, organizatora akcji.

Więcej uczniowskich filmów można zobaczyć na kanale "Kampania społeczna Drugie życie" na Youtube.

Nauka i promowanie wiedzy o przeszczepach

26 stycznia o godz. 11:00 w Sali Konferencyjnej Oddziału Klinicznego Chirurgii Serca, Naczyń i Transplantologii w Krakowskim Szpitalu Specjalistycznym im. Jana Pawła II uczniowie z 15 szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa wezmą udział w szkoleniu w zakresie etycznych, prawnych i medycznych aspektów przeszczepiania narządów. Dla młodzieży wykłady wygłoszą dr hab. n. med. Karol Wierzbicki oraz dr n. med. Irena Milaniak. Uczniowie wysłuchają także historii Doroty Ligęzy i Marka Thiera – pacjentów, którzy żyją z przeszczepioną nerką.

Z pogłębioną wiedzą na temat transplantacji uczestnicy wrócą do swoich szkół, gdzie wśród kolegów, bliskich i całkiem obcych do maja 2017 r. będą prowadzić własne kampanie, które mają szerzyć wiedzę o transplantologii i promować oświadczenia woli. W drugiej połowie lutego swoją inaugurację kampania będzie miała w województwie śląskim.

Więcej o kampanii Drugie życie

Kampania społeczna Drugie życie to akcja promująca ideę świadomego dawstwa narządów. Biorą w niej udział uczniowie ze szkół średnich z danego województwa, którzy przez kilka miesięcy wymyślają i przeprowadzają własne akcje promujące transplantację. Od organizatorów akcji uczniowie otrzymują poza wiedzą teoretyczną także komplet materiałów promocyjnych: oświadczenia woli, koszulki, banery, filmy edukacyjne, broszury, wpinki i naklejki.

Pierwsza edycja kampanii Drugie życie wystartowała w roku szkolnym 2008/2009. Od tego czasu wzięło w niej udział 250 tys. uczniów. W ośmiu województwach (wielkopolskie, małopolskie, lubuskie, warmińsko-mazurskie, kujawsko-pomorskie, łódzkie, śląskie i podkarpackie) młodzi ludzie rozdali ponad 900 tysięcy oświadczeń woli, a zwycięzcy wsparli czekami charytatywnymi kilkadziesiąt osób i instytucji.

Od 2010 roku kampania Drugie życie w Wielkopolsce jest częścią uruchomionego przez Polską Unię Medycyny Transplantacyjnej „Partnerstwa dla Transplantacji” – ogólnopolskiego programu rozwoju przeszczepiania narządów. W skali ogólnopolskiej przedsięwzięciu patronują także: Prymas Polski— abp Wojciech Polak, Minister Edukacji Narodowej — Anna Zalewska, prof. dr hab. n. med. Lech Cierpka — Krajowy Konsultant w dziedzinie Transplantologii Klinicznej, Polska Unia Medycyny Transplantacyjnej, Ogólnopolskie Stowarzyszenie Osób Dializowanych, Polska Federacja Pacjentów Dialtransplant, Polskie Stowarzyszenie Sportu po Transplantacji, Stowarzyszenie "Życie po przeszczepie" oraz Polskie Towarzystwo na Rzecz Donacji Narządów. Organizatorem akcji jest Fresenius Medical Care Polska.

Przeszczepy w Polsce

W 2016 roku dokonano 1469 przeszczepień, w tym 978 przeszczepów nerki, 317 wątroby, 101 serc. To nieco lepiej, niż w roku 2015 (dane: Poltransplant). Niepokoi jednak wzrost liczby osób, które czekają na nowy organ. Spośród 1706 pacjentów tylko na przeszczep nerki oczekuje aż 1031. Przeszczepień – operacji, ratujących zdrowie i życie pacjentów mogłoby być dużo więcej, przeszkodą jest jednak wciąż brak organów do transplantacji.

Dziewiąta edycja kampanii Drugie życie pokazuje, że choć w Wielkopolsce sporo wiemy o transplantacji, to jednak wciąż spotykamy się z mitami i stereotypami
– powiedział prof. Maciej Głyda, Wojewódzki Konsultant w dziedzinie Transplantologii Klinicznej, główny ekspert medyczny kampanii.

Nowy sposób promujący transplantacje, czyli Manekin Challenge w wykonaniu młodzieży biorącej udział w akcji, to doskonały i oryginalny pomysł na zwrócenie uwagi na ideę świadomego dawstwa narządów
– uznała dr Dorota Kamińska, transplantolog z Kliniki Nefrologii i  Medycyny Transplantacyjnej  Uniwersyteckiego Szpitala Klinicznego we Wrocławiu, ekspert medyczny kampanii z Dolnego Śląska.

Co się zmienia po przeszczepie?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA