Dzieci z koronawirusem mogą nie mieć żadnych objawów, ale zarażają!

koronawirus bez objawów u dzieci fot. Adobe Stock
Dzieci są tajnymi nosicielami SARS-CoV-2 - ostrzega były szef amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób. Poza tym wirus dłużej pozostaje w ich organizmach niż u dorosłych.
Małgorzata Germak / 11.03.2020 08:45
koronawirus bez objawów u dzieci fot. Adobe Stock

Zatrzymanie rozprzestrzeniania się koronawirusa będzie trudne, a aktualna sytuacja na świecie jest niespotykana. Tak uważa Tom Frieden, który kilka lat temu szefował CDC, agencji rządu federalnego Stanów Zjednoczonych, której zadaniem jest zapobieganie chorobom, zwłaszcza zakaźnym. „Polska Times” przywołuje mocne słowa eksperta do spraw zdrowia.

Nigdy wcześniej nie widzieliśmy patogenu, który rozprzestrzenia się w taki sposób. To przerażające
– powiedział były szef CDC.

Czy dzieci łatwiej roznoszą wirusa?

Frieden podkreśla, że szczególnie niebezpieczne jest, że u wielu osób koronawirus wywołuje łagodne objawy i przebieg, a czasem wcale nie daje objawów, zarażamy się nim, nie wiedząc kiedy.

Dzieci mogą być tajnymi nosicielami wirusa. To, że dzieci mogą się zarazić, ale nie wykazują objawów choroby, stanowi zagrożenie dla pediatrów
– ostrzega Frieden.

Na poparcie swojej teorii amerykański ekspert opowiada o 10-latku w chińskim Wuhan (epicentrum koronawirusa), który nie wykazywał żadnych typowych objawów dla SARS-CoV-2. Mimo to jego rodzice nalegali na przeprowadzenie testów i wtedy zdiagnozowano u niego wirusa - donosi „Polska Times”.

Lek. med Jacek Gleba, pediatra wypowiadający się dla TVN 24, potwierdza:

Dzieci są nosicielami tego wirusa, natomiast mogą nie mieć objawów klinicznych.

A nawet jeśli objawy wystąpią, to mogą pojawić się średnio o dzień później niż w przypadku dorosłych, czyli nawet dopiero po 6 dniach.

Poza tym wirus zostaje w organizmach dzieci dłużej niż u dorosłych (w kale jest wykrywalny nawet po 4 tygodniach od infekcji), co oznacza, że mogą zarazić one więcej osób, a więc kwarantanna lub hospitalizacja dzieci wymaga więcej czasu.

Zamykanie szkół w Polsce

Nic dziwnego, że w różnych regionach w Polsce podejmowane są od kilku dni decyzje o zamykaniu przedszkoli i zawieszaniu zajęć w szkołach i na uczelniach.

Uniwersytet Warszawski odwołał wszystkie zajęcia, wykłady i konferencje do 14 kwietnia. Przez ten czas zamknięta też będzie Biblioteka Uniwersytecka.

Główny Inspektor Sanitarny w „Rzeczpospolitej” zapowiedział, że podjęcie decyzji o zamknięciu szkół w Polsce będzie zależało od rozwoju sytuacji. „Jestem zwolennikiem wprowadzenia tego rozwiązania w odpowiednim czasie” - powiedział.

Dane na temat koronawirusa w Polsce co chwilę się zmieniają, codziennie ogłaszana jest nowa liczba zachorowań.

Więcej o koronawirusie:

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA