maska koronawirus fot. Adobe Stock

Jaka maseczka może ochronić przed koronawirusem? (zdjęcia i wytyczne)

Jednorazowe maseczki chirurgiczne znikają z aptek, a w internecie osiągają absurdalne ceny. Tymczasem taka maseczka to za mało, żeby nie zarazić się wirusem.
Małgorzata Germak / 02.03.2020 08:02
maska koronawirus fot. Adobe Stock

Straszenie koronawirusem w mediach nabiera niebezpiecznego tempa. Czytamy, że odwoływane są zajęcia szkolne i rekolekcje w obawie o zdrowie dzieci, radzi nam się, jak się przygotować, gdy dojdzie do epidemii w Polsce (np. że trzeba robić zapasy żywności), co chwilę jesteśmy straszeni statystykami zachorowań na koronawirusa na świecie. Tymczasem nadal nie ma potwierdzonego przypadku zakażenia tym wirusem w Polsce.

Oczywiście warto znać objawy choroby, jaką wywołuje koronawirus i być świadomym zagrożenia, ale aktualnie w naszym kraju mamy szczyt zachorowań, ale na grypę. Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego przez pierwsze 3 tygodnie lutego odnotowano ponad 600 tysięcy przypadków zachorowań i podejrzeń zachorowania na grypę, a 15 osób z powodu grypy umarło.

Jeśli już chcemy się dobrze zabezpieczyć przed wirusem z Chin, warto poznać 6 zasad, jak się nie zarazić koronawirusem. Na fali doniesień o rozprzestrzenianiu się wirusa, wykupujemy na potęgę maseczki jednorazowe. A one same w sobie wcale nie stanowią skutecznej ochrony.

Są różne rodzaje maseczek przeciwwirusowych, są też maski przeciwpyłowe i antysmogowe. Którą wybrać, żeby najskuteczniej zabezpieczyć się przed zarażeniem?

Maska chirurgiczna jednorazowa

Wykonana jest z polipropylenu i stanowi ochronę przed zakażeniami drogą kropelkową. Ma trzy warstwy włókniny, która daje 98-procentową filtrację i umożliwia oddychanie. Może być wiązana na sznurki lub mieć gumkę. Zabezpiecza przed dostaniem się do dróg oddechowych ciał obcych.

Taka maska może być stosowana jako ochrona przeciwwirusowa, ale tylko przez krótki czas i po nim musi być zmieniana. Mało tego - samo jej noszenie to za mało - trzeba połączyć to z innymi metodami zapobiegania zakażeniom, jak choćby dokładne i regularne mycie rąk (jak myć ręce).

Wystarczy też, że taką maseczkę nieprawidłowo się założy i ochrona przed wirusami i patogenami znacznie się pogarsza. Kilkugodzinne noszenie tej maseczki też mija się z celem - jej materiał wilgotnieje. Zaleca się zmieniać maseczkę maksymalnie co kilkanaście minut. Po zdjęciu trzeba zutylizować ją, a nie schować do kieszeni.

Maseczka ochronna FFP1 z zaworem

Ten typ masek według badań i ekspertów nie wykazuje znaczącej różnicy w skuteczności w ochronie przed wirusem niż w przypadku stosowania maseczki jednorazowej chirurgicznej. Uwaga - w internecie na aukcjach sprzedawcy reklamują tego typu maski jako „Maska antywirusowa ochronna Koronawirus”. To wprowadzenie w błąd.

maski antywirusowe
Maska chirurgiczna (po lewej) i maska ochronna FFP1 z zaworem (fot. mat. prasowe).

Poza tym, jak podaje PAP, maseczki ochronne na twarz pomagają zapobiec przenoszeniu choroby, jeśli noszone są przez osobę zakażoną. Gdy robi to osoba zdrowa, nie jest to już efektywne zabezpieczenie.

Światowa Organizacja Zdrowia wyjaśnia, kto i kiedy powinien nosić maseczkę ochronną:

  • możesz nosić taką maseczkę, jeśli kichasz lub kaszlesz,
  • gdy jesteś zdrowy, maseczkę noś wtedy, kiedy opiekujesz się osobą zakażoną wirusem oraz gdy opiekujesz się osobą, u której podejrzewa się takie zakażenie.

Maska filtrująca o klasie ochronnej FFP3

Jest maską antybakteryjną i antywirusową wielokrotnego użytku. Według ekspertki z Państwowego Zakładu Higieny cytowanej przez rmf24.pl, to właśnie taka maska może cię ochronić przed koronawirusem. Związane to jest z wielkością cząsteczek koronawirusa przenoszonych drogą kropelkową. Żeby móc skutecznie używać maseczki kilka razy, musi być w niej regularnie wymieniany filtr.

maska na koronawirusa
To typ maski ochronnej, która najlepiej zabezpiecza przed zakażeniem (fot. mat. prasowe).

Pamiętaj! Maska typu FFP3 minimalizuje ryzyko zarażenia, ale nigdy nie można mówić o 100-procentowej ochronie.

Instrukcja - jak korzystać z maseczki ochronnej:

  • używając maseczkę - przed założeniem jej i po ściągnięciu - dokładnie myj ręce z użyciem wody i mydła lub środków dezynfekujących,
  • zanim ją założysz, sprawdź, czy maska nie ma widocznych uszkodzeń i czy właściwą stronę maski kierujesz do twarzy,
  • gdy zakładasz maseczkę, zakryj nią szczelnie usta i nos, nie zostawiając przestrzeni między maseczką a twarzą,
  • nie dotykaj maseczki rękoma podczas jej noszenia,
  • gdy maseczka zawilgotnieje, zmień ją,
  • wyrzuć do pojemnika na śmieci niezwłocznie i umyj ręce.

Więcej o koronawirusie:Jak naprawdę wygląda kontrola na lotniskach w obliczu zagrożenia koronawirusem?Koronawirus u dzieci - objawy, przebieg i leczenieW aptekach brakuje Euthyroxu. Problem z dostawami leków pogłębia koronawirus

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)