Co robić i gdzie się zgłosić, gdy podejrzewasz u siebie koronawirusa?

koronawirus co robic fot. Adobe Stock
Jeśli wróciłaś z miejsca o wysokim ryzyku zagrożenia COVID-19 lub miałaś kontakt z chorym i masz objawy zarażenia wirusem, ważne jest, aby zastosować się do wytycznych GIS. Oto instrukcja krok po kroku, co robić.
Małgorzata Germak / 05.03.2020 10:08
koronawirus co robic fot. Adobe Stock

Eksperci nie mają wątpliwości, że koronawirus będzie się rozprzestrzeniał i będą pojawiać się w Polsce kolejne przypadki zachorowania. Wirus przenosi się drogą kropelkową, czyli podczas kaszlu, kichania czy mówienia. Głównie narażone na niego są osoby z obniżoną odpornością, chorujące i starsze. Jednak warto wiedzieć, jak się zachować, jeśli podejrzewasz, że zaraziłaś się (lub ktoś z twoich bliskich) wirusem z Chin.

Czy to koronawirus?

Musi być spełnionych kilka warunków, żeby zachodziło podejrzenie zakażenia wirusem COVID-19:

  • ostatnio przebywałaś na obszarze ryzyka zakażenia lub
  • miałaś bliski kontakt z chorym.

To już moment, kiedy warto skontaktować się (zadzwonić) ze stacją epidemiologiczną.

Dalsze działania warto podjąć, jeśli w ciągu 14 dni pojawią się takie objawy:

  • wysoka gorączka - powyżej 38 st. C,
  • kaszel i duszności,
  • problemy z oddychaniem,
  • ból mięśni,
  • ogólne osłabienie.

Zasady postępowania z koronawirusem

Jeśli powyższe warunki są spełnione, a objawy nasilają się, należy jak najszybciej zadzwonić do najbliższej stacji sanitarno-epidemiologicznej (pełen wykaz informacji znajdziesz na stronie www.gov.pl/koronawirus) lub zgłosić się do szpitala z oddziałem zakaźnym. Tam dalej będzie podjęta decyzja w sprawie postępowania medycznego.

Ważne! Jeśli masz objawy, nie jedź do zwykłej przychodni lekarskiej ani do lekarza rodzinnego, nie zgłaszaj się na Szpitalny Oddział Ratunkowy. W ten sposób możesz niebezpiecznie rozprzestrzenić wirusa
– ostrzega GIS.

Nie podróżuj też środkami komunikacji miejskiej.

Jeśli miałaś kontakt z chorą osobą lub wróciłaś z kraju zagrożonego koronawirusem, obserwuj objawy (jeśli wystąpią):

  • codziennie mierz temperaturę,
  • zwracaj uwagę na wszystkie pojawiające się dolegliwości grypopodobne: katar, kaszel, bóle mięśni.

W miarę możliwości ogranicz kontakt z otoczeniem przez 14 dni. Dezynfekuj powierzchnie, z którymi masz styczność, często myj ręce wodą i mydłem, zachowuj bezpieczną odległość (ok. 2 m) od innych ludzi. Jeśli kaszlesz lub kichasz zasłaniaj usta i nos zgięciem łokcia lub chusteczką higieniczną. Jak najmniej dotykaj rękoma twarzy.

Pamiętaj, że jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości, możesz zadzwonić pod numer 800 190 590 - to całodobowa linia Narodowego Funduszu Zdrowia, gdzie udzielane są informacje na temat zasad postępowania w związku z epidemią koronawirusa.

Więcej o koronawirusie:Mity na temat koronawirusa obalone! W co wierzyć?Jaka maseczka może ochronić przed koronawirusem? (zdjęcia i wytyczne)6 zasad, jak się nie zarazić koronawirusem

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA