Odra u dziecka fot. Adobe Stock

Epidemia odry w Polsce - rośnie liczba chorych

Liczba potwierdzonych zachorowań na odrę w Pruszkowie wzrosła do 11. Kolejne ogniska odry rozszerzają się w Piastowie i w Nadarzynie.
Magdalena Bury / 02.11.2018 11:35
Odra u dziecka fot. Adobe Stock

Ognisko odry już dawno nie było tak blisko. Choroba nam zagraża, ponieważ coraz więcej rodziców decyduje się na nieszczepienie swoich dzieci. Grozi nam epidemia?

Wśród 10 przypadków znajduje się 6-osobowa rodzina polska, w której zachorowało 4 dzieci i 2 rodziców. Wszyscy nie byli zaszczepieni. Dwa następne przypadki to dwoje polskich dzieci, również nieszczepionych. Dwa kolejne przypadki to również zachorowania dzieci nieszczepionych, ale pochodzących z rodziny ukraińskiej. Poza wspomnianymi zachorowaniami w Pruszkowie wystąpiły również trzy niepowiązane ze sobą przypadki zachorowania w innych miejscowościach powiatu pruszkowskiego: 1 polskie niezaszczepione dziecko w Piastowie oraz 2 podejrzenia odry u dzieci z rodziny ukraińskiej zamieszkałej w Nadarzynie. Te ostatnie dwa przypadki wymagają potwierdzenia wynikami badań wirusologicznych, na które czekamy
- czytamy na stronie Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie

Jak dodaje Sanepid, obecnie trwa dochodzenie epidemiologiczne polegające na zebraniu wywiadów i dotarciu do wszystkich, którzy mogli mieć kontakt z chorymi na odrę. Specjaliści sprawdzają też, gdzie w pobliżu mieszkają nieszczepione dzieci. Kolejnym zadaniem będzie skierowanie ich do lekarza w celu bezpłatnego zaszczepienia przeciwko odrze.

I chociaż w internecie mówi się także o zachorowaniu na odrę dziecka zaszczepionego, rzeczniczka prasowa Państwowego Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego w Warszawie Joanna Narożniak uspokaja, że to nieprawda.

Odra - przyczyny, objawy, powikłania

Przypomnijmy - odrę wywołuje wirus paramyxovirus morbilli, który rozprzestrzenia się drogą kropelkową. Można się nim zarazić nawet przed wystąpieniem pierwszych objawów - 3 do 5 dni przed pojawieniem się charakterystycznej wysypki.

Najczęściej choroba objawia się: wysoką gorączką, katarem, kaszlem, światłowstrętem, łzawieniem oczu i plamami na całym ciele.

Odra wymaga leżenia w łóżku oraz izolacji osoby chorej. Warto także przyciemnić światło i nawilżać powietrze w pomieszczeniu. Lekarze zalecają podawanie leków przeciwgorączkowych.

Powikłaniem niedoleczonej odry może być:
    •    zapalenie ucha środkowego,
    •    zapalenie krtani,
    •    zapalenie płuc,
    •    zapalenie mięśnia sercowego,
    •    odrowe zapalenie opon mózgowych,
    •    skaza krwotoczna,
    •    zapalenie spojówek,
    •    zapalenie rogówki.

Zobacz także:Odra atakuje nieszczepione dzieci! Aż 17 z nich już zmarłoZa tę epidemię możemy podziękować przeciwnikom szczepień. Groźna choroba błyskawicznie się rozprzestrzenia!

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)