Odra – epidemia przez brak szczepień

dziecko fot. Adobe Stock
Chodzi o wyjątkowo zakaźną chorobę: odrę. Jak się przed nią ochronić?
Marta Słupska / 18.01.2019 11:43
dziecko fot. Adobe Stock

W minionym roku w 30 europejskich krajach odnotowano 14 451 przypadków zachorowań na odrę. To ponad trzy razy więcej niż w 2016 roku. Eksperci mówią już o epidemii – tym bardziej, że sytuacja pogarsza się ze względu na niskie wskaźniki szczepień.

Skąd ta epidemia odry?

Odra to ostra wirusowa choroba zakaźna, która przenosi się drogą powietrzno-kropelkową. Jej powikłania są szczególnie groźne dla małych dzieci poniżej 5. roku życia. Objawy odry to przede wszystkim wysypka, która pojawia się na twarzy, a następnie – w ciągu kilku dni – na całym ciele.

W ciągu ostatnich dwóch lat UE Centrum odnotowało 50 zgonów z powodu odry. Problem jest przede wszystkim w tych europejskich krajach:

  • w Rumunii (ponad 10,6 tys. zachorowań),
  • we Włoszech (prawie 5 tys. zachorowań),
  • w Grecji (prawie 1,5 tys. zachorowań),
  • Niemczech (ponad 900 zachorowań).

Na odrę można się zaszczepić. Według Światowej Organizacji Zdrowia, aby zapobiec odrze, konieczny jest wskaźnik zaszczepień wynoszący co najmniej 95%. WHO ma tu na myśli odsetek dzieci, które otrzymują szczepionkę w odpowiednim czasie.

Niestety, antyszczepionkowe trendy sprawiają, że coraz mniej osób jest zaszczepianych, co powoduje poważne problemy epidemiologiczne. Przykładowo 10 lutego w szpitalu w Poitiers na zachodzie Francji zmarła na odrę 32-letnia niezaszczepiona kobieta. Od listopada 2017 roku w tym regionie szaleje zresztą epidemia odry.

Spośród wszystkich przypadków odnotowanych w 2017 roku [...] 87 proc. dotyczyło osób niezaszczepionych
— napisano w oświadczeniu ECDC.

Jedynym sposobem na zatrzymanie tej epidemii są więc szczepienia. Tym bardziej, że odra jest wysoce zakaźną chorobą: chory może zakazić nawet 20 osób ze swojego otoczenia.

O zakażenie zresztą nietrudno: wystarczy przebywanie w pomieszczeniu, w którym był obecny nosiciel wirusa, dotknięcie czegoś, czego dotykał chory czy kontakt z jego wydzielinami pochodzącymi z kichnięcia lub kasłania.

Czy twoje dziecko ma odrę?

Odra – objawy i powikłania

Powikłania, które powoduje odra, mogą mieć charakter neurologiczny lub oddechowy. Zaliczamy do nich m.in. podostre stwardniające zapalenie mózgu, które jest chorobą nieuleczalną, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych i mózgu, zapalenie płuc, zapalenie oskrzeli, krtani czy ucha środkowego. Są one szczególnie niebezpieczne dla małych dzieci.

Przypominamy: najbardziej charakterystycznym objawem odry jest wysypka. Do innych symptomów tej choroby zaliczamy:

  • katar,
  • kaszel,
  • lekką gorączkę,
  • zapalenie spojówek,
  • zapalenie oskrzeli,
  • zapalenie jelit,
  • zapalenie ucha środkowego,
  • zapalenie ośrodkowego układu nerwowego.

Polecamy:
Kolejne dziecko zmarło na odrę... Polsce grozi epidemia. Komu za to należy podziękować?
Odra atakuje nieszczepione dzieci! Aż 17 z nich już zmarło

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA