Jakie szczepienia są obowiązkowe dla dzieci?

Dzięki szczepieniom ochronnym można uniknąć trwałych następstw zakażenia/fot. Fotolia
Rodzice mają obowiązek zaszczepienia swoich dzieci przeciwko niektórym infekcjom. Przeciw jakim chorobom powinno być zaszczepione Twoje dziecko?
/ 01.12.2017 15:00
Dzięki szczepieniom ochronnym można uniknąć trwałych następstw zakażenia/fot. Fotolia

Aktualne obowiązkowe szczepienia dla dzieci zawarte są w wytycznych Głównego Inspektora sanitarnego, w Programie Szczepień Ochronnych (PSO) na rok 2011.

Szczepienia obowiązkowe obejmują dzieci od urodzenia do 19. roku życia. Obecnie, obowiązkowo wykonywane są szczepienia przeciwko następującym chorobom:

  • gruźlicy

Jest to choroba wywoływana przez bakterie – prątki gruźlicy. Gruźlica nadal bardzo często występuje w populacji polskiej.

  • błonicy

Jest to choroba bakteryjna, wywoływana przez maczugowce błonicy. Infekcja dotyczy głównie dzieci i może lokalizować się w gardle, krtani, śluzówce nosa, spojówce oka lub skórze.

  • krztuścowi

Koklusz wywoływany jest przez bakterie – pałeczki krztuśca. Charakterystycznym objawem choroby są napady uciążliwego kaszlu, który może trwać nawet kilka tygodni. Ze względu na to, iż objawy choroby nie są specyficzne, trudno jest zdiagnozować koklusz. Pomimo tego, obecnie w Polsce, bardzo często notowane są przypadki zachorowania na krztusiec wśród osób dorosłych. Szczepienie pediatryczne zapewnia ochronę przed chorobą na około 10 lat.

  • polio (poliomyelitis)

Wywoływany jest przez Poliomyelitis, czyli inaczej choroba Heinego-Medina wywoływana jest przez wirus polio. Przebieg choroby może być różny – od łagodnego do śmiertelnego. Obecnie, chorobę tą uważa się za wyeliminowaną z obszaru Europy. Jednakże szczepienie nadal jest obowiązkowe. W tej sytuacji szczepienie jest niezwykle ważne, ponieważ zapobiega nawrotowi choroby w społeczeństwie.

  • Odrze, śwince, różyczce

Są to choroby wirusowe, bardzo powszechne wśród dzieci. Szczepienia na te choroby są uwzględnione w kalendarzu szczepień dzieci.

Dowiedz się: Jak rozpoznać odrę u dziecka?

  • tężcowi

Tężec to choroba bakteryjna. Może się ona rozwinąć na skutek zakażenia rany laseczkami tężca, obecnymi na przykład w glebie lub na zębach zwierząt.

  • wirusowemu zapaleniu wątroby typu B (WZW B)

WZW B jest wywoływane przez wirus zapalenia wątroby typu B, którym można się zakazić przez naruszenie ciągłości skóry zakażonymi narzędziami, na przykład podczas zabiegów kosmetycznych czy chirurgicznych, kontakt seksualny z zakażoną osobą lub transfuzję zakażonej krwi. Przewlekłe zapalenie wątroby typu B może prowadzić do rozwinięcia nowotworu w tym narządzie.

  • zakażeniu Hib

Zakażenie Hib wywoływane jest przez bakterię Haemophilus influenzae typu b i może skutkować zapaleniem gardła, zapaleniem ucha środkowego, oskrzeli lub, w najgorszym wypadku, zapaleniem opon mózgowych i mózgu. 

Przeczytaj też: Co warto wiedzieć o zapaleniu opon mózgowo-rdzeniowych?

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA