Fototyp skóry – poznaj swoją reakcję na opalanie!

Fototyp skóry – poznaj swoją reakcję na opalanie!
Czy wiesz, jaki jest Twój fototyp skóry? Znajomość swojego fototypu jest niezbędna, aby opalić się ładnie i bezpiecznie. Pomaga to w odpowiednim doborze kremów do opalania, a także pozwala wybrać najbardziej odpowiednią długość i częstotliwość odbywania kąpieli słonecznych. Sprawdź, jakiego fototypu jest Twoja skóra!
/ 06.08.2010 11:05
Fototyp skóry – poznaj swoją reakcję na opalanie!

U przedstawicieli rasy białej wyróżnia się cztery fototypy:

Fototyp I - celtycki

Cera: bardzo jasna, blada, często pokryta piegami
Włosy: jasny blond lub rude
Oczy: jasnoniebieskie lub jasnozielone
Reakcja na słońce: U osób o fototypie celtyckim skóra bardzo łatwo ulega poparzeniom słonecznym. Opalenizna praktycznie nie występuje, a nawet krótka ekspozycja na słońce może wywołać bolesne zaczerwienienie skóry.
Rady dla Ciebie: Unikaj długiego przebywania na słońcu, gdyż jesteś fototypem najbardziej narażonym na oparzenia słoneczne i nowotwory skóry. Jeśli to możliwe, na plaży ukryj się w cieniu parasola lub zakryj ciało chustą. Niezbędne jest używanie kremów o wysokim SPF – 50 lub więcej.

Fototyp II - północnoeuropejski

Cera: jasna skóra, czasem występują piegi
Włosy: ciemny lub jasny blond
Oczy: niebieskie, zielone lub szare
Reakcja na słońce: Osoby o fototypie północnoeuropejskim łatwo ulegają poparzeniom słonecznym. Możliwa jest jednak u nich opalenizna, jeżeli korzystają ze słońca krótko i często.
Rady dla Ciebie: Aby uzyskać piękną opaleniznę, nie ulegając przy tym poparzeniom, musisz bezwzględnie stosować krem z filtrem. Odpowiednie są dla ciebie preparaty o SPF 25 – 30. Unikaj długich kąpieli słonecznych i przebywania na plaży w południe. Najlepsze są dla ciebie częste i krótkie ekspozycje na słońce.

Polecamy: Tanoreksja - uzależnienie od opalania

Fototyp III - środkowoeuropejski

Cera: lekko śniada, brak piegów
Włosy: brązowe lub ciemny blond
Oczy: szare, brązowe lub ciemnoniebieskie
Reakcja na słońce: Osoby o fototypie środkowoeuropejskim już po krótkim pobycie na słońcu uzyskują jasnobrązową lub oliwkową opaleniznę. Oparzenia słoneczne występują bardzo rzadko.
Rady dla Ciebie: Jeśli tylko zastosujesz odpowiedni krem z filtrem, możesz bezpiecznie korzystać z kąpieli słonecznych. Używaj preparatów o SPF 10 - 15.

Fototyp IV - południowoeuropejski

Cera: śniada, brązowa i oliwkowa skóra
Włosy: ciemnobrązowe lub czarne
Oczy: ciemnobrązowe
Reakcja na słońce: U osób o fototypie południowoeuropejskim opalenizna pojawia się nawet po krótkim pobycie na słońcu. Skóra od razu brązowieje, nie pojawiają się zaczerwienienia.
Rady dla Ciebie: Możesz korzystać ze słońca do woli. Pamiętaj jednak, że fototyp nie chroni cię przed takimi skutkami opalania jak szybsze starzenie się skóry i pojawianie się zmarszczek. Używaj kremu o SPF 5 – 10

Przeczytaj również: Poparzenia słoneczne, czyli piekące skutki opalania

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA