Kuszące słońce
Najważniejszą profilaktyką poparzenia słonecznego jest zdrowy rozsądek i umiar. Nie zdobędziesz pięknej, brązowej opalenizny, jeśli położysz się plackiem pierwszego dnia wakacji na kilkanaście godzin na niezacienionym, południowym słońcu.
Twoje skóra zareaguje zaczerwienieniem, obrzękiem i bólem, a następnie pojawią się pęcherze lub skóra zacznie się złuszczać zostawiając nieestetyczne przebarwienia. Przecież nie o taki efekt Ci chodziło!
Zobacz też: Groźne skutki upałów
Odpowiednia ochrona kluczem do sukcesu
Stosowanie balsamów i kremów z filtrem według instrukcji producenta ochroni delikatną warstwę skóry przed zmasowanym atakiem energii słonecznej i wolnych rodników. Filtr powinien być odpowiednio wysoki, by umożliwić optymalną ochronę.
Im karnacja jest jaśniejsza, tym faktor powinien być wyższy. Jeśli masz wątpliwości, skonsultuj się z dermatologiem. Po opalaniu stosuj kremy nawilżające i ochronne. Dawkuj wystawienie ciała na promienie – pierwszego dnia Twoja obecność na pełnym słońcu nie powinna przekroczyć kilkudziesięciu minut.
Zobacz też: Uraz i udar cieplny, czyli wakacyjne zagrożenia
Zapobieganie zakażeniu i odwodnieniu
Jeśli objawy oparzenia są bardzo nasilone, obejmują znaczną część ciała, są bardzo bolesne i pojawiły się pęcherze, osłoń rany jałowymi gazikami, a na noc owiń poparzonego czystym prześcieradłem. Konieczne może być uzupełnianie płynów oraz stosowanie miejscowych maści antybiotykowych. Zazwyczaj oparzenie takie goi się samoistnie w ciągu kilku dni. W razie jakichkolwiek wątpliwości nie czekaj i wezwij lekarza.
Uwaga na bawiące się na słońcu dzieci!
Porażenie słoneczne jest reakcją organizmu na przegrzanie głowy przez brak jej okrycia i zabezpieczenia.
Szczególnie dzieci z niezarośniętymi jeszcze ciemiączkami nie powinny być pozostawiane na słońcu – należy pamiętać o parasolach i czapeczkach. Objawami porażenia słonecznego są nudności i wymioty, a nawet sztywność karku i zaburzenia zachowania jako efekt zmian w obrębie struktur mózgu.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!