Frida Kahlo/ Vanna Cercena/ Wydawnictwo Zielona Sowa

"Frida Kahlo" - recenzja

Książka o Fridzie Kahlo Vanny Cerceny (wydana przez Wydawnictwo Zielona Sowa) to jedna z najbardziej wciągających biografii skierowanych do młodego czytelnika. To napisana prosto, lecz barwnie, historia jednej z najbardziej utalentowanych malarek tworzących na początku XX w.
Frida Kahlo/ Vanna Cercena/ Wydawnictwo Zielona Sowa

Frida Kahlo urodziła się w 1907 r., lecz do końca swojego życia jako datę swoich urodzin podawała datę 7 lipca 1910 r. – dzień wybuchu rewolucji meksykańskiej. I właśnie w tym dniu ją poznajemy. Towarzyszymy jej w pierwszym dniu w szkole, podczas choroby, w tragicznym w skutkach wypadku samochodowym. Poznajemy jej pierwszą miłość, rewolucyjne i buntownicze myśli, rosnące zainteresowanie komunizmem, skomplikowane relacje z mężczyznami jej życia, zwłaszcza Diegiem Rivierą. Na tle tych wydarzeń Frida dojrzewa nie tylko jako kobieta, ale również jako artystka. Jej życie przeplatało się ze sztuką – jej obrazy nawiązujące do kultury meksykańskiej i indiańskiej wyrażały cierpienie i ból fizyczny.

Książka Vanny Cerceny wciąga od pierwszego zdania – choć w książce opisane są tylko najważniejsze fakty z życia Fridy, to nie brak w niej zaskakujących wydarzeń i chwil napięcia. Język, jakim posługuje się autorka działa na wyobraźnię; na zmysły działają również przepiękne ilustracje przygotowane przez Marinę Sagony.

Choć książka skierowana jest do młodego czytelnika, to jednak może być relaksującą i pouczającą lekturą dla starszego odbiorcy. To ciekawa alternatywa dla notek encyklopedycznych czy suchych opisów w podręcznikach. Z przyjemnością będę wracać do tej książki.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Tagi: szkoła
SKOMENTUJ
KOMENTARZE (0)