Ginekomastia to powiększenie piersi u mężczyzn. Dla wielu panów stanowi wstydliwy problem. Może pojawić się u zarówno dorosłych mężczyzn, jak i chłopców, a nawet niemowląt. Wielu specjalistów zwraca uwagę na to, że należy ją odróżnić od pseudoginekomastii, czyli gromadzenia tkanki tłuszczowej w okolicy sutków, która pojawia się na ogół u panów otyłych.
Objawy ginekomastii
Objawem ginekomastii jest rozrost i powiększenie gruczołów piersiowych u mężczyzn bądź chłopców. Jeśli jest fizjologiczna, czyli wywołana wzrostem estrogenu – żeńskiego hormonu płciowego – w stosunku do testosteronu, to zazwyczaj samoistnie ustępuje w ciągu kilku miesięcy.
Wyróżniamy też ginekomastię patologiczną (jest związana ze schorzeniem, na przykład chorobą nowotworową bądź nienowotworową – może nią być przerost nadnerczy), a także polekową (wywołaną określonymi lekami).
Intymne zabiegi dla mężczyzn
Leczenie ginekomastii. Czy potrzebna jest operacja?
Leczenie ginekomastii zależy od tego, jaka jest jej przyczyna. Jeśli powodem jest choroba, należy ją właśnie wyleczyć w pierwszej kolejności, jeśli leki – dąży się do ich zastąpienia dobranymi odpowiednikami.
Jeśli przerost gruczołu dotyczy mężczyzn otyłych, specjaliści zalecają odpowiednie ćwiczenia fizyczne i dietę.
Zabiegi w przypadku ginekomastii stosuje się tylko w określonych przypadkach, na przykład wtedy, gdy przetrwała ona po okresie dojrzewania. Wykonuje się je w znieczuleniu ogólnym, a cała procedura polega na usunięciu nadmiaru tkanki tłuszczowej i gruczołowej.
Czy leczenie ginekomastii jest refundowane przez NFZ?
Narodowy Fundusz Zdrowia (NFZ) refunduje leczenie ginekomastii w określonych przypadkach:
- gdy wynika ona z niedoboru testosteronu i jest potwierdzona odpowiednimi badaniami laboratoryjnymi (NFZ refunduje farmakoterapię),
- gdy konieczna jest operacja, ponieważ inne metody nie pomagają (pacjent poddawany jest odpowiedniej kwalifikacji).
NFZ nie refunduje jednak liposukcji tego obszaru – jego koszt to od 4,000 do 7,000 zł.
Jakie ćwiczenia są polecane przy ginekomastii?
Wbrew powszechnej opinii na ginekomastię (wywołają nadwagą) nie pomaga podnoszenie ciężarów – trzeba skupić się na pozbyciu się tkanki tłuszczowej, a więc warto zacząć od ćwiczeń aerobowych.
Specjaliści polecają ćwiczyć od 3 do 5 razy w tygodniu po przynajmniej pół godziny. Polecają spacery, jazdę na rowerze i bieganie. Dobra jest też w tym przypadku joga, pompki, ćwiczenia izometryczne czy podciąganie się na drążku.
Męskie kompleksy
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!