cukrzyca fot. Fotolia

Stan przedcukrzycowy – objawy i czym grozi

Stan przedcukrzycowy wiąże się z zagrożeniem wystąpienia cukrzycy typu 2 i chorób układu krążenia. Corocznie u 10% osób ze stanem przedcukrzycowym rozwija się cukrzyca – mimo to Polacy niewiele o nim wiedzą. Kampania Niebieski Pasek ma to zmienić!
Marta Słupska / 27.10.2016 12:02
cukrzyca fot. Fotolia

Otyłość brzuszna jest jednym z najczęstszych czynników rozwoju stanu przedcukrzycowego. Organizatorzy kampanii Niebieski Pasek zamierzają zwiększać świadomość na jego temat wśród Polaków!

Czym jest stan przedcukrzycowy i jak go rozpoznać?

Stan przedcukrzycowy to stan alarmowy!

Stan przedcukrzycowy jest jednym z najmniej znanych schorzeń wśród chorób cywilizacyjnych. Dotyczy blisko 2,2 mln Polaków i może prowadzić do poważnych chorób, takich jak cukrzyca czy choroby układu krążenia. Co gorsza, badania wykazały, że wiedza Polaków na jego temat jest bardzo mała – według raportu firmy Polpharma aż połowa z nas nie potrafi podać żadnego z jego objawów, a 63% nie wie, jakie konsekwencje rodzi. Tylko 8% badanych ma świadomość zagrożenia przekształcenia się stanu przedcukrzycowego w cukrzycę.

Tymczasem ponad połowa Polaków po 50. roku życia posiada dwa lub więcej czynniki ryzyka zachorowania na stan przedcukrzycowy – najczęściej jest to otyłość brzuszna.

Diagnostyka stanu przedcukrzycowego w teorii jest niezwykle prosta. Wystarcza oznaczenie stężenia glukozy we krwi i odpowiednia interpretacja wyniku. Jednak  problemem codziennej praktyki jest zgłaszalność do badań kontrolnych krwi, w tym do oznaczania glikemii u zdrowych osób, które nie mają poczucia zagrożenia chorobą. Stąd Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, w ślad za rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia, zaleca wykonywanie oznaczeń stężenia glukozy co 3 lata u wszystkich osób, które przekroczyły 45. rok życia, zaś co roku w przypadku współistnienia czynników ryzyka cukrzycy

– mówi Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Strojek, Konsultant Krajowy w Dziedzinie Diabetologii.

Kampania Niebieski Pasek zwraca uwagę na problem stanu przeciwcukrzycowego

Aby zwiększyć społeczną świadomość na temat stanu przedcukrzycowego i zwrócić uwagę na jego profilaktykę, wystartowała kampania edukacyjna Niebieski Pasek. W jej ramach uruchomiono stronę www.niebieskipasek.pl, która stanowi kompendium wiedzy na temat stanu przedcukrzycowego. To także zbiór porad odnośnie właściwego odżywiania się i zdrowego trybu życia. Ponadto na stronie www kampanii można samodzielnie wykonać test stanu przedcukrzycowego, który został opracowany na podstawie zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.

Jednym z czynników ryzyka, zarówno u kobiet, jaki i mężczyzn, jest otyłość brzuszna. Poprzez akcję chcemy zaznaczyć, że stan przedcukrzycowy to ostatni moment, w którym możemy przeciwdziałać wystąpieniu cukrzycy typu 2 oraz związanych z nią groźnych powikłań. Dlatego symbolem naszej kampanii jest niebieski pasek

– mówi Marta Gawrylik, koordynator kampanii edukacyjnej.

Ważnym elementem kampanii jest także pierwszy w Polsce raport społeczny „Polska w stanie przedcukrzycowym”.

Inicjatorem kampanii jest firma Polpharma. Jej partnerem merytorycznym jest zaś Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzycą oraz Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej. Patronat honorowy nad kampanią sprawuje Polskie Towarzystwo Diabetologiczne.

Stan przedcukrzycowy - czy go masz?

Artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!