Otyłość brzuszna jest jednym z najczęstszych czynników rozwoju stanu przedcukrzycowego. Organizatorzy kampanii Niebieski Pasek zamierzają zwiększać świadomość na jego temat wśród Polaków!
Czym jest stan przedcukrzycowy i jak go rozpoznać?
Stan przedcukrzycowy to stan alarmowy!
Stan przedcukrzycowy jest jednym z najmniej znanych schorzeń wśród chorób cywilizacyjnych. Dotyczy blisko 2,2 mln Polaków i może prowadzić do poważnych chorób, takich jak cukrzyca czy choroby układu krążenia. Co gorsza, badania wykazały, że wiedza Polaków na jego temat jest bardzo mała – według raportu firmy Polpharma aż połowa z nas nie potrafi podać żadnego z jego objawów, a 63% nie wie, jakie konsekwencje rodzi. Tylko 8% badanych ma świadomość zagrożenia przekształcenia się stanu przedcukrzycowego w cukrzycę.
Tymczasem ponad połowa Polaków po 50. roku życia posiada dwa lub więcej czynniki ryzyka zachorowania na stan przedcukrzycowy – najczęściej jest to otyłość brzuszna.
Diagnostyka stanu przedcukrzycowego w teorii jest niezwykle prosta. Wystarcza oznaczenie stężenia glukozy we krwi i odpowiednia interpretacja wyniku. Jednak problemem codziennej praktyki jest zgłaszalność do badań kontrolnych krwi, w tym do oznaczania glikemii u zdrowych osób, które nie mają poczucia zagrożenia chorobą. Stąd Polskie Towarzystwo Diabetologiczne, w ślad za rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia, zaleca wykonywanie oznaczeń stężenia glukozy co 3 lata u wszystkich osób, które przekroczyły 45. rok życia, zaś co roku w przypadku współistnienia czynników ryzyka cukrzycy
– mówi Prof. dr hab. n. med. Krzysztof Strojek, Konsultant Krajowy w Dziedzinie Diabetologii.
Kampania Niebieski Pasek zwraca uwagę na problem stanu przeciwcukrzycowego
Aby zwiększyć społeczną świadomość na temat stanu przedcukrzycowego i zwrócić uwagę na jego profilaktykę, wystartowała kampania edukacyjna Niebieski Pasek. W jej ramach uruchomiono stronę www.niebieskipasek.pl, która stanowi kompendium wiedzy na temat stanu przedcukrzycowego. To także zbiór porad odnośnie właściwego odżywiania się i zdrowego trybu życia. Ponadto na stronie www kampanii można samodzielnie wykonać test stanu przedcukrzycowego, który został opracowany na podstawie zaleceń Polskiego Towarzystwa Diabetologicznego.
Jednym z czynników ryzyka, zarówno u kobiet, jaki i mężczyzn, jest otyłość brzuszna. Poprzez akcję chcemy zaznaczyć, że stan przedcukrzycowy to ostatni moment, w którym możemy przeciwdziałać wystąpieniu cukrzycy typu 2 oraz związanych z nią groźnych powikłań. Dlatego symbolem naszej kampanii jest niebieski pasek
– mówi Marta Gawrylik, koordynator kampanii edukacyjnej.
Ważnym elementem kampanii jest także pierwszy w Polsce raport społeczny „Polska w stanie przedcukrzycowym”.
Inicjatorem kampanii jest firma Polpharma. Jej partnerem merytorycznym jest zaś Koalicja na Rzecz Walki z Cukrzycą oraz Stowarzyszenie Edukacji Diabetologicznej. Patronat honorowy nad kampanią sprawuje Polskie Towarzystwo Diabetologiczne.
Stan przedcukrzycowy - czy go masz?
Artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych.
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!