Helicobacter Pylori – bakteria odpowiedzialna za chorobę wrzodową

Gdy zgaga pojawia się często i regularnie może doprowadzić do cofającej się treści pokarmowej z żołądka, czyli refluksu. Powstaje wtedy stan zapalny przełyku, który może prowadzić do raka przełyku./fot. Fotolia
Mała bakteria bytującą w żołądku - Helicobacter Pylori – odpowiedzialna jest za chorobę wrzodową żołądka lub dwunastnicy oraz nowotwory. Ponieważ zakażenie Helicobacter Pylori często przebiega niemalże bezobjawowo, bakteria ta może uczynić wiele szkód w żołądku, dlatego bardzo ważna jest diagnostyka w przypadku nawracających krótkotrwałych dolegliwości ze strony układu pokarmowego.
/ 21.05.2012 11:17
Gdy zgaga pojawia się często i regularnie może doprowadzić do cofającej się treści pokarmowej z żołądka, czyli refluksu. Powstaje wtedy stan zapalny przełyku, który może prowadzić do raka przełyku./fot. Fotolia

Helicobacter Pylori - co to za bakteria?

Helicobacter Pylori, w skrócie nazywana Hp to gram-ujemna bakteria zaliczana do pałeczek. Została ona odkryta w 1875 przez niemieckich naukowców. Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że zainfekowanych tą bakterią jest około 70% ludzi w krajach rozwijających się i około 30% w krajach rozwiniętych. Na dzień dzisiejszy wiadomo, że bakteria ta odpowiada za 80% przypadków choroby wrzodowej żołądka oraz niemal 90% przypadków choroby wrzodowej dwunastnicy. Jej obecność w organizmie zwiększa również ryzyko wystąpienia zapalenia żołądka typu B, które w efekcie może doprowadzić do rozwoju nowotworu lub chłoniaka żołądka.

Wróg czai się w ukryciu

Bakteria ta bytując na powierzchni błony śluzowej żołądka wywiera niekorzystny wpływ na tkanki poprzez wydzielanie toksyn narażając go na powstawanie stanów zapalnych, a w konsekwencji doprowadzając do owrzodzenia.

Większość populacji nawet nie zdaje sobie sprawy z zarażenia Helicobacter Pylori, gdyż sam proces zakażenia przebiega na ogół bezobjawowo. Objawy jakie mogą ewentualnie wystąpić przy zakażeniu to krótkotrwałe zapalenie żołądka, które z reguły traktowane jest jak zwykłe zatrucie pokarmowe. Helicobacter Pylori może przetrwać w błonie śluzowej żołądka bez jakiejkolwiek aktywności nawet kilka lat. Badacze szacują, iż w Polsce zarażonych tą bakterią jest aż 60 - 80 proc. populacji.

„Powstające zmiany zapalne w błonie śluzowej żołądka w ciągu wielu lat bytowania bakterii w organizmie mogą prowadzić do wielu bardzo poważnych schorzeń - wrzodów żołądka, zapalenia dwunastnicy, a nawet chłoniaka. Dlatego w pierwszej kolejności ważne jest, by w miarę szybko zdiagnozować przyczynę problemów zdrowotnych. Polecam wykonać Test Obciążeń Organizmu, który w sposób szybki i bezbolesny wykryje przyczyny naszych kłopotów ze zdrowiem, zwłaszcza żołądkowych. Następnie specjalista biomedyczny dobierze odpowiednią kurację, co pozwoli usunąć szkodliwe toksyny z organizmu i pozbyć się kłopotów gastrycznych” radzi Rostisław Rodkin z Centrum Diagnostyki Organizmu Revitum.

Zobacz także: Kiedy boli brzuch

Źródło: materiały prasowe/kr

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA