Odczulanie jest obecnie najskuteczniejszą metodą leczenia alergii, ponieważ w wielu przypadkach pozwala na całkowite pozbycie się objawów uczulenia./fot.fotolia.pl

Jak alergiczny nieżyt nosa wpływa na samopoczucie?

Alergiczny nieżyt nosa, to choroba nie tyle groźna dla naszego organizmu, co uciążliwa. Wiosna jest czasem, kiedy zwiększa się intensywność objawów. Jeśli niemal każdego dnia towarzyszy Ci pieczenie, kichanie i kłopoty z koncentracją zgłoś się do lekarza. Skutecznie leczona alergia poprawi Twój komfort życia.
/ 26.09.2016 13:51
Odczulanie jest obecnie najskuteczniejszą metodą leczenia alergii, ponieważ w wielu przypadkach pozwala na całkowite pozbycie się objawów uczulenia./fot.fotolia.pl

Dokuczliwe objawy

Alergiczny nieżyt nosa to choroba atopowa, a więc taka, u której podstaw leży nadprodukcja immunoglobulin klasy E (IgE). Do chorób atopowych należy także astma oskrzelowa, alergie pokarmowe i atopowe zapalenie skóry. Zachorowanie na jedną z tych chorób, niesie ryzyko wystąpienia pozostałych. Nieprawidłowa reakcja na niegroźne dla innych alergeny powoduje produkcję i uwolnienie wielu substancji w organizmie (histamina, leukotrieny). Są one odpowiedzialne za dokuczliwe objawy, takie jak świąd, pieczenie, kichanie oraz wodnistą wydzielinę. Bardzo często objawy obejmują także spojówki oczu, które są zaczerwienione, piekące i załzawione. Przewlekłe objawy powodują nieustanne zatkanie nosa, pogorszenie koncentracji i uwagi, a w rezultacie kiepskie samopoczucie.

Polecamy: Alergia, Przeziębienie czy grypa?

Podstawą rozpoznania jest wywiad

W przypadku występowania powyższych objawów należy zgłosić się do alergologa, lekarza rodzinnego lub pediatry. Podstawą rozpoznania będzie dobrze zebrany wywiad oraz kilka badań dodatkowych. Lekarz pyta najczęściej o występujące dolegliwości, przyczyny ich nasilania, skuteczność stosowanych do tej pory środków oraz o wpływ choroby na naukę i wypoczynek. Ważne są skrupulatne, zgodne z prawdą odpowiedzi.

Identyfikacja alergenu oraz jego eliminacja to pierwszy krok do podjęcia skutecznego leczenia.

W diagnostyce alergii rutynowo stosowane są oznaczanie poziomu IgE oraz testy skórne. Mają one potwierdzić atopię oraz określić stopień wrażliwości na dany alergen.

Silne antygeny

W powietrzu znajduje się niezliczona ilość alergenów. Bardzo często są to roztocza żyjące w kurzu domowym (całoroczne), cząstki grzybów (maj - październik), oraz pyłki roślinne. Pierwsze drzewa zaczynają pylić już w lutym, a kończą w maju, kiedy z kolei pylenie rozpoczynają trawy i chwasty. Niestety często uczulają także zwierzęta, głównie kotami. Ich antygeny są tak silne, że nawet po wielu latach od pozbycia się domowego pupila, jego alergeny wciąż krążą w powietrzu i uczulają.

Polecamy: Czy używki wywołują alergię?

Leki przeciwhistaminowe

Aby skutecznie poradzić sobie z alergią, w miarę możliwości należy unikać ekspozycji na alergeny. Może to wymagać usunięcia z domu niektórych roślin lub zwierząt, częstego ścierania kurzu, prania pościeli i ubrań w specjalnych środkach czyszczących dla alergików. Często leczenie ogranicza się do przyjmowanego raz dziennie leku przeciwhistaminowego (loratadyna, cetyryznyna). Stosowane bywają także sterydy donosowe – leki bezpieczne, podawane w małych dawkach i działające jedynie miejscowo. Doraźnie możemy używać kropli obkurczających śluzówkę (oksymetazolina, efedryna), lecz tylko przez kilka dni. Należy również pamiętać, że alergiczny nieżyt nosa, choć dokuczliwy, jest niegroźny dla naszego organizmu. W wielu przypadkach z wiekiem objawy stają się mniej nasilone.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!