Jak alergiczny nieżyt nosa wpływa na samopoczucie?

Odczulanie jest obecnie najskuteczniejszą metodą leczenia alergii, ponieważ w wielu przypadkach pozwala na całkowite pozbycie się objawów uczulenia./fot.fotolia.pl
Alergiczny nieżyt nosa, to choroba nie tyle groźna dla naszego organizmu, co uciążliwa. Wiosna jest czasem, kiedy zwiększa się intensywność objawów. Jeśli niemal każdego dnia towarzyszy Ci pieczenie, kichanie i kłopoty z koncentracją zgłoś się do lekarza. Skutecznie leczona alergia poprawi Twój komfort życia.
/ 26.09.2016 13:51
Odczulanie jest obecnie najskuteczniejszą metodą leczenia alergii, ponieważ w wielu przypadkach pozwala na całkowite pozbycie się objawów uczulenia./fot.fotolia.pl

Dokuczliwe objawy

Alergiczny nieżyt nosa to choroba atopowa, a więc taka, u której podstaw leży nadprodukcja immunoglobulin klasy E (IgE). Do chorób atopowych należy także astma oskrzelowa, alergie pokarmowe i atopowe zapalenie skóry. Zachorowanie na jedną z tych chorób, niesie ryzyko wystąpienia pozostałych. Nieprawidłowa reakcja na niegroźne dla innych alergeny powoduje produkcję i uwolnienie wielu substancji w organizmie (histamina, leukotrieny). Są one odpowiedzialne za dokuczliwe objawy, takie jak świąd, pieczenie, kichanie oraz wodnistą wydzielinę. Bardzo często objawy obejmują także spojówki oczu, które są zaczerwienione, piekące i załzawione. Przewlekłe objawy powodują nieustanne zatkanie nosa, pogorszenie koncentracji i uwagi, a w rezultacie kiepskie samopoczucie.

Polecamy: Alergia, Przeziębienie czy grypa?

Podstawą rozpoznania jest wywiad

W przypadku występowania powyższych objawów należy zgłosić się do alergologa, lekarza rodzinnego lub pediatry. Podstawą rozpoznania będzie dobrze zebrany wywiad oraz kilka badań dodatkowych. Lekarz pyta najczęściej o występujące dolegliwości, przyczyny ich nasilania, skuteczność stosowanych do tej pory środków oraz o wpływ choroby na naukę i wypoczynek. Ważne są skrupulatne, zgodne z prawdą odpowiedzi.

Identyfikacja alergenu oraz jego eliminacja to pierwszy krok do podjęcia skutecznego leczenia.

W diagnostyce alergii rutynowo stosowane są oznaczanie poziomu IgE oraz testy skórne. Mają one potwierdzić atopię oraz określić stopień wrażliwości na dany alergen.

Silne antygeny

W powietrzu znajduje się niezliczona ilość alergenów. Bardzo często są to roztocza żyjące w kurzu domowym (całoroczne), cząstki grzybów (maj - październik), oraz pyłki roślinne. Pierwsze drzewa zaczynają pylić już w lutym, a kończą w maju, kiedy z kolei pylenie rozpoczynają trawy i chwasty. Niestety często uczulają także zwierzęta, głównie kotami. Ich antygeny są tak silne, że nawet po wielu latach od pozbycia się domowego pupila, jego alergeny wciąż krążą w powietrzu i uczulają.

Polecamy: Czy używki wywołują alergię?

Leki przeciwhistaminowe

Aby skutecznie poradzić sobie z alergią, w miarę możliwości należy unikać ekspozycji na alergeny. Może to wymagać usunięcia z domu niektórych roślin lub zwierząt, częstego ścierania kurzu, prania pościeli i ubrań w specjalnych środkach czyszczących dla alergików. Często leczenie ogranicza się do przyjmowanego raz dziennie leku przeciwhistaminowego (loratadyna, cetyryznyna). Stosowane bywają także sterydy donosowe – leki bezpieczne, podawane w małych dawkach i działające jedynie miejscowo. Doraźnie możemy używać kropli obkurczających śluzówkę (oksymetazolina, efedryna), lecz tylko przez kilka dni. Należy również pamiętać, że alergiczny nieżyt nosa, choć dokuczliwy, jest niegroźny dla naszego organizmu. W wielu przypadkach z wiekiem objawy stają się mniej nasilone.

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA