Przeziębienie czy alergia – przyczyny, objawy, leczenie

Przeziębiona kobieta fot. Adobe Stock
Kichasz, kaszlesz, masz katar i zatkany nos. Czy to alergia, czy przeziębienie?
Julia Kot / 22.01.2019 14:26
Przeziębiona kobieta fot. Adobe Stock

Jesienne alergie

Chociaż alergia najczęściej pojawia się wiosną i latem, w niektórych przypadkach utrudnia życie także jesienią. To skutek wysokiego stężenia niektórych zarodników grzybów, które utrzymuje się jeszcze w pierwszych tygodniach roku szkolnego, wywołując reakcje alergiczne.

To właśnie wtedy nadchodzi również sezon przeziębieniowy. Czasami trudno jest więc odróżnić objawy grypy od symptomów alergii takich jak: katar, kichanie czy osłabienie. W rezultacie chory sięga po nieodpowiednie leki.

Od września do listopada najczęściej diagnozuje się alergie na różnego rodzaju pleśnie, w tym zarodniki grzybów z gatunku Cladosporium i Alternaria alternata. Pojawiają się one w powietrzu wczesną wiosną, jednak ich szczytowe stężenia przypadają właśnie na późne lato i jesień.

Uczulenie jest uciążliwe nie tylko ze względu na gorsze samopoczucie fizyczne, ale także z powodu zaburzeń psychomotorycznych. Alergia pogarsza wydajność, zakłóca sen, powoduje problemy z koncentracją, uczucie zmęczenia, a nawet może prowadzić do zaburzeń emocjonalnych.

Dlaczego alergia tak męczy?

Grzyby z gatunku AlternariaCladosporium są najważniejszym źródłem alergenów pleśniowych. Zarodniki grzybów swą liczebnością znacznie przewyższają liczbę ziaren pyłku obecnego w powietrzu, są jednak od nich mniejsze. Objętość ziarna pyłku traw jest równa objętości około 200 zarodników z gatunku Cladosporium herbarum.

Zarodniki grzybów przedostające się wraz z wdychanym powietrzem do górnych dróg oddechowych mogą odpowiadać za rozwój zapalenia alergicznego obejmującego górne i dolne drogi oddechowe.

Jakie są objawy alergii na grzyby pleśniowe?

Jak odróżnić alergię od przeziębienia?

Jesienna aura, zmiany pogody, deszcz i nagłe spadki temperatur sprzyjają przeziębieniom. Właśnie dlatego tak trudno o skojarzenie określonych objawów z czymś innym niż czasowa niedyspozycja z powodu przeziębienia. Chociaż symptomy mogą być podobne, podłoże obu tych chorób jest zupełnie różne. Wymagają też zastosowania innego leczenia.

Warto zwrócić uwagę na czas występowania objawów. Jeżeli pojawiają się one sezonowo, zwykle o tej samej porze roku i po jakimś czasie przestają dokuczać, zapewne mamy do czynienia z alergią.

Zobacz także:Jak nie dopuścić do przeziębienia?Jakie są objawy przeziębienia?

Źródło: materiały prasowe Allegra®/mn

Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!

Redakcja poleca

REKLAMA