Antybiotyki w muk
Ponieważ chorzy na mukowiscydozę dużo częściej zapadają na zakażenia bakteryjne układu oddechowego niż osoby zdrowe, antybiotykoterapia stanowi podstawową formę leczenia. Zazwyczaj zakażenie wywołują S.aureus i H.influenzae oraz P.aeruginosa. Prawidłowe leczenie po uprzednim wykonaniu antybiogramu pozawala na skuteczne wyleczenie infekcji bakteryjnej. Antybiotyki są używane także prewencyjnie, głównie tobramycyna, kolistyna w formie aerozolu oraz azytromycyna doustnie. Profilaktycznie stosuje się także makrolidy, ważne jest jednak okresowe badanie plwociny w celu wykluczenia rozwoju oporności prątków niegruźliczych
Leki mukolityczne
Ze względu na zatykanie oskrzeli przez gęsty śluz, który jest przyczyną rozwoju zakażeń, niezwykle ważne jest leczenie mukolityczne, czyli rozbijające śluz i zmniejszające jego lepkość. W tym celu stosuje się dornazę alfa, która zmniejsza lepkość śluzu i o ok. 6% zwiększa zdolność wydechową chorych (bardzo ważny parametr). Innym leczeniem są inhalacje 7% NaCl poprawiające zdolność usuwania wydzieliny i tym samym drożność oskrzeli.
Polecamy: Nowe płuca, nowe życie
Inne leki
W przypadku chorych odczuwających subiektywną lub potwierdzoną w badaniach poprawę, stosuje się leki rozszerzające oskrzela, czyli tak zwane β2-mimetyki. Można je stosować zarówno długotrwale jak i w sytuacji zaostrzenia choroby. Często β2-mimetyki wspomagają terapię mukolityczną lub przyjmowane są przed fizjoterapią albo wysiłkiem fizycznym. Podobne działanie mają glikokortykosteroidy, które zwiększają drożność oskrzeli u osób z ich nadreaktywnością (większa niż normalnie skłonność do obkurczania się oskrzeli). Ze względu na ich działania niepożądane ważne aby, w miarę możliwości, nie stosować ich ogólnoustrojowo lecz w formie wziewnej. Istotną formą wspomagania leczenia jest substytucja enzymów trzustkowych, ze względu na ich upośledzone wydzielania. Stosuje się lipazę, część dawki przyjmując przed, a część pod koniec posiłku. W nasilonych przypadkach leczenie uzupełnia się o leki obniżające kwasotę soku żołądkowego, ponieważ kwaśna treść żołądkowa blokuje działanie naturalnej lipazy. Dodatkowo stosowane są suplementy diety bogate w witaminy A i D.
Czytaj też: Jak zapobiegać niedożywieniu w mukowiscydozie?
Uwaga! Powyższa porada jest jedynie sugestią i nie może zastąpić wizyty u specjalisty. Pamiętaj, że w przypadku problemów ze zdrowiem należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem!